Äripäev, Puhkepäev, 31. oktoober 2003 Viktoria Korpan Kopenhaageni miljoni dollari vaateid saab nautida linna mitmest tornist, silmailu ja vägevat emotsiooni saab kõigest 40 krooni eest. Alustada võib turneed Taani pealinna vaatetornidesse ja vaateplatvormidele otse südalinnast – näiteks Kopenhaageni raekoja otsast. Pea 100 aastat tagasi ehitatud 105,6 meetri kõrgusest tornist näeb vanalinna nagu peopesal.
Kes aga juhtub just täna, 31. oktoobril Taani pealinna, sel on viimane aeg külastada kirikut The Church Of Our Saviour, mis on üks imposantsemaid väljakutseid turistile – teid ootavad 90 meetri kõrgune torn ja 400 trepiastet. Neist 250 on kirikutorni sees, 150 astet aga väljas – trepp kulgeb kuldse spiraalina ümber torni kõrgeima osa. Tippu jõudnut ootab ees tavaliselt väike järjekord teistest huvilistest ja unustamatu vaade.
Boonuseta ei jää ka need, kes jaksavad ainult ühe poole läbida – 250 trepiastet torni sees ronides pääseb edasi vaateplatvormile. Tuulise ja vihmase ilmaga päris tippu ei pääsegi, sest trepp on libe. Igaks juhuks ei maksa oma võimeid ka üle hinnata – kiriku ukse ees näeme kiirabi, mis on appi tulnud liiga väsinud eakale turistile. Poole tee peal tuleb vastu ka hulganisti nutvaid väikseid lapsi, kes ei jaksa enam koos emme-issiga ülespoole ronida, kuigi tahaksid.
Tunduvalt väiksema vaevaga saab pilgu üle Kopenhaageni heita Ümartorni ehk Round Toweri vaateplatsilt, sest trepist pole vaja üles ronida.Treppi nimelt polegi. Hoone on küll 35 meetrit kõrge, kuid tippu viib hoopis 209 meetrit pikk lame kaldtee, üles saab kas või lapsevankriga. Aastal 1716 jõudis Vene tsaar Peeter I torni tippu ratsutades, tsaarinna Katariina I eelistas aga kaarikut.
Kes armastab kauneid merevaateid ja tahab pilku heita merelinna lähedal asuvatele saarekestele ja sildadele, see mingu marmorkirikusse, mis jääb kuningalossi lähedusse. Marmorkiriku torni pääseb praegu vaid nädalavahetustel ja pühade ajal kaks korda päevas kell 13 ja kell 15.
Ilusa ilma ja selge peaga saab vaadet linnale nautida ka õllemagnaadi rajatud kunstikogu Ny Carlsberg Glyptoteki katuseterrassilt. Pärast Renoir’ ja Cezanne’i tööde imetlemist ja vanade Egiptuse muumiatega tutvumist terrassile minnes tasub soojemalt riidesse panna. Katuselt avaneb vaade mitmetele teistele tornidele, raekoja tornile ja Tivolile.
Oma torn on ka Kopenhaageni loomaaial, mis asub kesklinnast umbes 10–15minutilise bussisõidu kaugusel. Lisapiletit torni pääsemiseks pole vaja.
Ny Carlsberg Glyptotek www.glyptoteket.dk Dantes Plads 7 Avatud teisipäevast pühapäevani kella 10–16, pilet 85 kr, lastele tasuta. Kolmapäeval ja pühapäeval sissepääs kõigile tasuta.
The Church Of Our Saviour www.vorfrelserskirke.dk Sankt Annægade 29 Avatud kella 11–15.30, pühapäeviti kella 12st. Turvalisuse põhjustel on torn kinni 1. novembrist 31. märtsini. Pilet 42 kr, lapsele 21 kr, sissepääs kirikusse on tasuta.
Round Tower www.rundetaarn.dk Koebmagergade 52A Avatud 1. septembrist 31. maini esmaspäevast laupäevani kella 10–17, pühapäeviti kella 12–17. Pilet 42 kr, lapsele 8 kr.
Marmorkirik www.marmorkirken.dk Frederiksgade 4 Perioodil 1. septembrist 15. juunini pääseb torni nädalavahetustel ja pühade ajal kell 13 ja kell 15. Pilet 42 kr, lapsele 21 kr.
Raekoja torn Pilet 42 kr, sissepääs raekotta tasuta.
Kopenhaageni loomaaed www.zoo.dk Roskildevej 32, Frederiksberg Avatud iga päev, oktoobris kella 9–17, novembris ja talvekuudel kella 9–16. Pilet 190 kr, lapsele 105 kr. Vaata lisaks www.aok.dk/Copenhagen/Visiting_Copenhagen http://www.aripaev.ee/2500/rpp_turism_250001.html (Selle artikli kirjutasin Äripäeva puhkepäeva 2003. aastal, seega hinnad võivad praegu veidi teistsugused olla)