Tripp Las Vegasest Surmaorgu

Google Earth on hea asi ära käimaks seal, kuhu oma jalaga ei satu. Alustamegi trippe maailma huvitavatesse paikadesse Google Earthi abiga - kus on nii asukohaga seotud pilte vaatamisväärsustest, info paikade ajaloo kohta ja muidugi ka igasuguste atraktsioonide ja majutuse-toitlustuse kohta.

Vaata kaarti suuremalt

Area 51 suunas
Las Vegasest Surmaorgu pääseb põhja suunas linnast väljudes ja hoides Route 95 peale. Otse üles läheb pikk tee salajasse lennuväebaasi Area 51, kuid see ei sisalda lihtsureliku jaoks muud kui põnevaid silte mägedes, mis keelavad edasi minna.
Route 95 on siiski tähelepanuväärne mitmes mõttes. Näiteks leiab tee ääres üsna palju põnevaid objekte alates militaarsetest ja lõpetades looduslikega.

Kõigepealt muidugi algab kohe Mojave kõrb - üks maailma kuivemaid paiku. Mojave kõrbest tuleb läbi sõita ka Las Vegasest Los Angelesse sõites - sadu kilomeetreid igavat kõrbe paneb autojuhid uinuma ja Las Vegase-Los Angelese teel ongi keset üht sirget lõiku üks kummaline asula keset tühjust, mis olevat tekkinud umbes selle koha peale, kus Las Vegasest pühapäeva öösel naasevad juhid tavaliselt magama on jäänud. Seal on palju õnnetusi juhtunud, seega ka palju sekeldusi, mõni autolappimisfirma on oma putka üles pannud jne.
Aga me tahtsime rääkida hoopis Surmaoru teest, suumime siis Route 95 Google Earthis välja ja mis me näeme: kõrb. Mõned pildid on ka tehtud. Kivikõrb tundub olevat, mäed on pildil ja muidugi ka USAle iseloomulikult golfiväljak keset kõrbe lokkavas roheluses. Route 95 ehk North Rancho Drive aga jätkub tühjuses ja peagi saabub keset kõrbe ootamatu linnakene - High Desert State Prison koos Southern Desert Correction Centeriga. Vanglale geniaalne asukoht - kui ümberringi on kõrb, +45 kraadi sooja ja tühi väli, kuhu sa ikka põgened. Vähemalt kanistri veega peab kaasa võtma. Ja kõik on lage, üksikud tääkliiliad pakuvad vaid varju. Ei peagi Alcatrazi moodi hoovustega lahe saarele vanglat ehitama - kõrb on sama põgenemiskindel. Mingi kaevandus paistab ka olevat territooriumil.

Vanglad keset Mojave kõrbe: teel Surmaorgu, mõnikümmend km Las Vegasest.

Järgmisena kerkib keset kõrbe väike asula - Indian Springs, mida Route 95 läbib. Jällegi karm asula - US Air Force´i lennuväebaas. Wikipedia lingilt selgub, et tegemist on ühe põhilisema terrorismivastase võitluse tugipunktiga, kus lendab igapäevaselt mehitamata lennuk Afganistani ja Iraaki. See on juba 35 miili Las Vegasest eemal.
Sellega aga asi ei piirdu - mõned miilid edasi asub järgmine lennuväli - Desert Rock, mis teenindab lähedalasuvat, 1954. aastal rajatud Mercury linna. See on veelgi karmim koht - tuumauuringute keskus, kus uuritakse tuumaplahvatuse tekitatud pilvi. On ka põhjust just seal uurida, sest päris palju miile põhja pool asub USA Nevada tuumakatsetuste polügoon. Tuumapolügoon on täis pikitud tuumakraatreid. Selline on polügooni katsejaam kosmosest:

Nevada tuumapolügooni katsejaamad.

Pommid aga lõhkevad veel rohkem põhja pool, Nevada Test Site´il:

Aatomiplahvatuste katsepolügoon, kraatrid.

Veel mõned miilid ja tuleb teede ristumine, kus bensuka kohal kõrgub juba hiiglaslik ja erutav Area 51 märk - kõigi UFO-fännide palverännaku sihtmärk on lähedal. Kuigi tegelikult jääb see Route 95-st tunduvalt põhja poole ja Surmaorg siiski liiga läände, et sealtkaudu otse kohale saada. Mägedes tuleks siis veel ületada tuumapolügoon, mis pole kõige mõistlikum teekonnavalik.
Surmaorgu aga peab pöörama väikesest raudteelinnakesest Beattyst, mis umbes sajand tagasi teenindas kaevandusasulaid läheduses. Pööra maantee nr 374 peale (vasakule) ja tee jätkub mägises ja aina kuivemas kõrbes.

Otsetee Surmaorgu
Edasi peab juba olema kindel, et autol konditsioneer töötab ja üles ei ütle, sest +50 kraadi on sealkandis juba üsna võimalik ja sademeid jõuab maapinnale alla 5 cm aastas. Paremal paistvad sakiliseks kaevatud mäed on Rhyolite´i kullakaevandused - maksab sisse põigata, sest linn on Google Earthis turistipilte täis pikitud. Tegemist on surnud linnaga - 1904. aastal alanud kullapalavikus pressiti õnne otsima ka siia maailma kõige põrgulikumasse kohta. Varemed, Metsiku Lääne stiilis ehitised on küll turistide magnet, kuid mitte tavaturistide, sest suveniiriputkasid ja giide pole, on vaid hüljatud kummituslinn. Siiski mingi väike turistipüüdmine siin-seal käib, näiteks on keegi ehitanud pudelimaja (nagu Lõuna-Kõrvemaal) ja raudteejaamas näib ka keegi elavat. Kummaline, aga talvel näib isegi natuke lund olevat seal.

Rholyte´i mahajäetud kullakaevandused.

Suurele teele tagasi pöörates ja edasi sõites veidi hiljem lagendikult mägedesse pöörav Daylight Pass Road maandubki hiljem orus, mida tuntakse Surmaoru nime all ja mis on maailma kuivim, kuumim ja üks madalamatest kohtadest.
Ristmikust vasakule jäävad Saharat meenutavad liivadüünid, paremal aga kulgeb tee allapoole merepinda ja ümbrus läheb kivisemaks. Haruldase objektina on pildistatud Panoramio galeriisse ka Surmaorus väntav jalgrattur, sest autost väljas käiakse siin vaid lühiajaliselt.

Surmaoru düünid Google Earthi linkidel.

Ajaloolised Stonepipe Wellsid on jälle kullapalaviku-aegsed ehitised, kõrbes ju vett vaja ja seal on mõned kaevud kaevatud.

Kuid Daylight Pass Roadilt vasakule ära pöörates jõuame Surmaoru n.ö tsentrisse: liivadüünid vahelduvad mägedega, mõned kämpingud, ristumine maanteega 178. Korra võib pöörata seal paremale düünide poole, aga siis tagasi tulla vasakus suunas, et Zabriskie Point ja muud huvitavad asjad ära näha.

Veidi aja pärast, kui paarkümmend või enam miili sõidetud, on tee ääres väike kaevandusväljapanek - Borax Works. Ja veel natuke edasi - Furnace Creek Campground. Seega - kes soovib, saab ka telkida maailma kuumimal pannil... ja ilmselt ka sügavaimal, sest telgivaiad saab maasse lüüa 190 jalga allpool merepinda.

Ja otse loomulikult on eht-Ameerikalikult ühes raskeimas kliimapiirkonnas rajatud luksuslik roheline palmioaas, ja mitte ainult - ka roheline muru lokkab silmapiirini reas vohavate palmide all. Sealsamas on ka pügatud golfiväljakud - meeletu pingutusega on kuskilt kohale saadud vesi ja hoitakse kõike seda elus.

Maailma kuivim ja kuumim koht: Furnace Creek. Kunst-oaas.

Furnace Creek on Surmaoru rahvuspargi keskus ja seal elab alaliselt ca 30 inimest. 10. juulil 1913 registreeriti seal maailma kõigi aegade kõrgeim temperatuur: +56,7 kraadi. Kohalikest asunikest enamuse moodustavad põlised timbisha indiaanlased.

Zabriskie Point
Peale Furnace Creeki tuleb hoida route 190 peale - see viib Zabriskie Pointi. Veel üks äärmiselt kummaline koht - erosioonist tekkinud monumentaalne maastik küngaste ja orgudega. Selline asi tekkis 5 miljonit aastat tagasi kuivanud Furnace Creeki järvest Zabriskie Pointi kohale. Ei maksa unustada ka, et samanimeline Antonioni film tegi koha veel kuulsamaks.

Zabriskie Point Google Earthis.

Nüüd aga edasi Route 190-t pidi kuni Death Valley Junctionini, mis on tähelepanuväärne selle poolest, et asulas elab ca 20 inimest ja selle keskel laiutab Opera House. Ilmselt maailma väikseim oma ooperimajaga linn... ja lennujaam on seal ka, aga pole ühtki poodi ega bensiinijaama. Ooper keset tühjust.
Sealt tasub juba suund võtta 36 000 elanikuga Pahrumpi linnale, mis on poolel teel tagasi Las Vegasesse.

KOKKUVÕTE
Teekond: lase Google Earthil leida tee Las Vegasest Furnace Greeki. Pikkus 130 miili, aeg 3 tundi 20 minutit.
Huvitavat: Area 51 märgid, Nevada tuumapolügoon, terrorismivastase võitluse lennuväli, Rholyte´i mahajäetud kullaotsijate linn, liivadüünid Surmaorus, Furnace Greek - maailma kuumim koht, Zabriskie Point - uskumatu erosioonimaastik.
Varustus: ülihea konditsioneeriga auto, vett, süüa ja bensiini piisavalt (on teeninduseta piirkondi teel).

Asukoht

36.504117, -117.081299

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.