Shanghais toimunud ökoturismi konverentsi EST 2008 teisel päeval astus Reisijututoa boksi huvitav delegatsioon - inimesed põllumajandusest eesotsas Lim Meng Lai-ga. Põllumajandusinimesi on Eestiski põnev kohata, seekord aga oli tegemist Hiina nii-öelda farmiga, jätan ütlemata "kolhoos", sest ei tea, kas sealne elukorraldus on samasugune, nagu meil kunagi oli Mutual Benefit Agricultural Eco-farm (ettevaatust külalisteraamatu-lehel, keegi on sinna midagi kahtlast poetanud, mis viirusetõrje aktiveerib).
Kuid nendega kohtumine algas sellest, et põllumajandusettevõte on privatiseeritud. Seega - kõlab midagi meie 90ndate alguse moodi. Ehkki Hiinas on sellel asjal teine tähendus. Igatahes on Huruni põllumajandusettevõte võitnud mitmeid mainekaid auhindu, nagu selgus: "Hiina parim näidis-põllumajandusettevõte" (2005), "Juhtiv ettevõte Pekingi piirkonnas põllumajandusliku tootmise arendamisel" (2005-2007) ning 2006.-2007. aastal on võidetud tiitel "Arenenud eraomanduses ettevõte pealinna ümbruses uue sotsialistliku maapiirkonna ehitamisel".
Eestlasi, eriti nõukogude aja üleelanud maainimesi võiks tõsiselt huvitada, mis oleks saanud sotsialismist edasi, kui ta oleks arenenud sama kaugele, kui praegu Hiinas. Näidisfarm asub 66 hektaril Miyuni veehoidla kallastel Quingshui jõe ääres (pole ka Eesti kolhoosiajastuga võrreldes teab mis hiiglaslik farm), tegeleb põllumajandusülikooliga koostöös taimearetuse ja ökokasvatusega ning teine osa on leisure farm ehk turistidele mõeldud näidistootmine-puhkamine. Ühel pool on jõgi, teisel pool mäed. Farmi lähedal asub ka kuulus Hiina Müür ning pealinngi on väga lähedal.
Põllumajandustoodete töötlemise kompleksis on ruumi konverentsideks ja toitlustuseks, ütleb reklaammaterjal, kuid üsna suure tõenäosusega Eestist sinna konverentsi korraldama ei minda. Kuid Pekingist on vaid tunnise sõidu kaugusel mäed ja loodus. Näiteks mainitakse ära Wuzhi, mis on lamava Buddha kujuline ja nii seda mäge ka nimetatakse lisaks ametlikule nimele. Bangchui on 997 meetriga kohalik kõrgeim mägi.
Leisure Farming ehk n.ö puhkeküla, meie mõistes ka kämping on 43 hektaril ja näeb üsna meie kämpingu moodi välja: hulk ühesuguseid puumaju väikese terrassiga, ööbida saab kümnes majakeses, mis on ümbritsetud astmelise platoomaastiku ja 10 tuhande istutatud puuga.
Suur Hiina Müür on kämpingumajade juurest vaid 7 km kaugusel, läheduses on ka kolme kindluse varemed müüri rajamise aegadest. Sealsamas on ka maaliline mägitee reljeefsel kooniliste tippudega maastikul. Rada läbib ka mägikülasid, kus naised pesevad endiselt pesu mägijões ja mehed istuvad maja ees ja tõmbavad sigaretti. Piltidelt on näha veel maisikorjajad ja pudelkõrvitsad, mis on nööriga riputatud (savi?)onnide räästa alla kuivama.
Seega - kindlasti on Hiinas veel palju selliseid põllumajandusettevõtteid, kes pakuvad puhkust ka välisturistile, aga kuna nemad tundsid huvi ka Eesti boksi vastu, siis olgu nad näitena meie Hiina-Eris esindatud kui põllumajandusturismi hea näide :)