Kloogarand on uskumatu koht Tallinnale nii lähedal - siin polegi kõik rannaäärsed teed kinni pandud ja ka rannas ei tungle rahvast peaaegu kunagi. Samas on rannamaja maha põlenud, adru loksub randa ja jäätiseputkades niipea jäätist saama ei hakka.
Alustasime oma üle kümne kilomeetri pikka matka Treppojalt. tegime esimese valearvestuse - lootsime sealt pääseda otse Türnpu parki, kuid vahele jäänud suvilakooperatiivid on end tsitadellistanud varguste kartuses ja kedagi läbi ei lase. Saime küll üle oja kooperatiividesse, kuid ühe kooperatiivi valvur saatis meid tagasi, kuna järgmine kooperatiiv oli oma aia lukuga sulgenud ja läbi kedagi ei lasknud.
Siiski sai vabalt männimetsas otse metsasihti pidi liikudes alla Kloogale. Ületasime taas oja, siis kaks raudteed ja olimegi Klooga endises sõjaväeosas. Elu käib seal ikka endistviisi, vaid kaks viiekordset maja on euroremonditud. nende eest on küll kadunud Poola ehitajate autod, kuid parkla on endiselt täis.
Hoopis huvitav koht on aga Klooga Aedlinn. Inimesed elavad seal kohati nagu Indias - pappkastidest ja madratsitest kokkulöödud onnides. Samas on onnide vahel ka villasid. Algupäraselt on olnud seal n.ö Soome sõjajärgsed barakid.
Üle raudtee pääseb Klooga koonduslaagri mälestusmärkide juurde. Läbi aja on sinna kuskil kolm märki püsti pandud - igal ajastul oma. Saatkonnad on siiski pärgi toonud nõukogude-aegse kõige pompöössema monumendi juurde.
Sealsamas asub ka Soodajärv, mis kunagi oli supelsakste puhkekohaks. Nüüd sõidetaksse seal talvel autodega jääl ja suvel ujutakse, poolsaarekese otsas on väike metsik lõkkekoht.
Soodajärve äärest saab asfalti pidi Paldiski maanteele, millest läheme otse üle. Mere äärde viib ka asfalt-tee ja näha on buumi ajal alustatud arendustega, mis nüüd seisma jäänud.
Rand on mahajäetud, rannahoone maha põletatud. Siin saab rahus liivarannas uidata.
Ja ongi kõik, suvilate vahelt jõuab tagasi algusesse, treppoja kärestiku äärde.
- Pildid: Kloogarand, 29.03.2009
- Kaart: Everytrail 29.03.2009
Pildid kaardil:
Kloogaranna matk at EveryTrail
Map created by EveryTrail:GPS Geotagging