Aiakujundamisest – kuidas luua maitsekas ja rahu pakkuv oaas?

Aiamajake.

(Sisuturundus)

Kümneid aastaid tagasi olid aiad peaasjalikult aiasaaduste kasvatamiseks – populaarsed olid suured kartulipõllud, viljapuuaiad ja kasvuhooned. Täna on pilt veidi teine. Inimesed loovad enamasti iluaedu, kus oleks mõnus lõõgastuda, värsket õhku nautida ja pikast päevast kosutust leida. Selleks, et aed oleks rahu pakkuv paik, tuleb selle kujundamisel olla äärmiselt hoolikas. Sel korral räägimegi, mil moel maitsekat aeda kujundada.

Mis on aed ilma aiamajakeseta?

Aiapaviljon või terrass lisab kogu aiale erakordset võlu. Aiamajade valik on loomulikult ka ääretult lai: ümara kujuga, avatud või täielikult suletud, puidust, metallist või plastikust ehitis, see on igaühe isiklik valik. Aiapaviljoni rajades tuleks silmas pidada ka aia üldist stiili. Kui palju domineerivad aias puidust kujukesed ja kaunistused, millised on aia mõõtmed jms. Veelgi keerukam küsimus on, kuhu aiamajake paigutada. Siinkohal tuleks järgida päikese liikumist ning hinnata, millisel ajavahemikul aiamaja eelkõige kasutusel oleks. Kui soovid nautida sumedaid suveõhtuid, siis võiksid aiamajakese paigutada aia kõige läänepoolsemasse külge.

Kõigil ei ole aga võimalik kiidelda suure ja uhke aiaga, mistõttu ei pruugi lehtla ega aiamajake sellisesse aeda kuidagi sobida ega mahtuda. Antud juhul tasub kaaluda soetada näiteks avar päikesevari, mis kaitseb kuumal suvepäeval liigse päikese ning vihmasemal ilmal liigse saju eest. Väga laia valiku päevavarjusid leiad näiteks Kaup24.ee e-poest. Kena päikesevari sobib ideaalselt igas suuruses aeda ning loob koheselt hubasema ja kodusema üldmulje.

Ilutaimed ja dekoratsioonid

Kaunilt rajatud aiateed, kena veesilm ja kaunid dekoratiivtaimed – need on nii väikese kui suure aia peamisteks pilgupüüdjateks. Isegi, kui aed on väga väikeste mõõtmetega, sobib sinna sellegipoolest kaunis ampel, kaunis dekoratiivpuuke või pilkupüüdev ronitaim.

Väikeses aias tuleks eriliselt tähelepanu pöörata ka erinevate kaunistuste omavahelisele sobitumisele. Kindlasti tasub väikeste mõõtmetega aeda valida dekoratsioone, mis visuaalselt pisikest pinda avardaksid. Selleks võivad olla näiteks veesilmad, veidi kõrgemale rajatud lillepeenrad jms. Kindlasti tuleb säilitada kogu aias terviklikkus ning vältida võiks liialt paljude värvide kasutamist. Väike aed ja värvide üleküllus on kindlasti omavahelises vastuolus. Pea meeles, et ükskõik kui väike Sinu õu ka poleks, asugu see siis linna südames või maal, on siiski täiesti võimalik see stiilselt kujundada ning sellest suurt rõõmu tunda.

Väga populaarsed on viimasel ajal ka praktilised maitseainekastid. Nendes on vahva kasvatada nii redist, sibulat, kui suuremaid salatipäid. Maitsetaimed ei nõua palju hooldust, ent need näevad head välja, lõhnavad suurepäraselt ning lisavad aiale dekoratiivset funktsiooni. Väike või suurem maitseainekast mahub ideaalselt nii suuremasse kui pisemasse aeda.

Väikene veesilm – tõeline silmailu

Veekogu aias loob peegeldusi, pakub kauneid vaateid, särab ja sillerdab, toob kõrvu rahustavat mulinat ning isegi lõhnab omamoodi. Veesilm sobib ideaalselt igasse aeda. Selleks võib olla suurem tiik või väiksem dekoratiivne purskkaev. Kuid veesilm võiks ülejäänud aia stiiliga kenasti sobituda. Näiteks on väga kummaline, kui lopsaka veetaimestikuga suur tiik asub keset tühja muruplatsi ilma, et ka selle ümbruses midagi kasvaks või paikneks. Veekogu võiks kindlasti asuda hästi nähtavas kohas – istumiskoha, terrassi või aiamajakese lähedal ning olla ka toast nähtav. Veesilmadele lisavad võlu erinevad veetaimed, kividega ääristatud kallas ning kenad kõrrelised. Kuid ka veesilmade puhul kehtib reegel – vähem on rohkem. Kui veepinnal ujub suurel hulgal taimi ja kaunistusi ning vesi selle alt ei peegeldu, siis puudub võimalus ka aia visuaalseks avardamiseks.

Kui Sinu aia maapind on ebatasane, siis sobiks sinna ideaalselt väike ojake. Looduslik oja pakub omanäolisi kujundusvõimalusi, looduslik vesi aias on selle omanikule väärtuslik kingitus. Oja ei nõua ka palju hooldamist, lisaks on ojakaldale võimalik istutada erinevaid taimi, mitte ainult niiskuslembeseid taimeliike.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.