Viking Line'i laevade heitkogused on 15 aastaga vähenenud kolmandiku võrra

Viking Glory

Viimase 15 aasta jooksul on Viking Line suutnud vähendada oma laevade süsinikdioksiidi heitkoguseid peaaegu kolmandiku võrra. Keskkonnainvesteeringuid on tehtud Läänemere kõige kliimasäästlikumate laevade ja iga laeva pardal oleva tehnoloogia osas. Viking Glory ja Viking Grace on juba varustatud rohelise kütusega sõitmiseks, mis võimaldab tulevikus teenindada täiesti süsinikneutraalselt.

25. august on Läänemere päev. Sel puhul annetab Viking Line 30 000 eurot oma laevakauplustes müüdud kilekottide tulust John Nurmineni fondile. Samal ajal käivitatakse Viking Line'i laevadel, terminalides ja ettevõtte kommunikatsioonikanalites sügisene jätkusuutlikkuse kampaania, mille eesmärk on kaasata reisijad panustama Läänemere heaks.

"Läänemeri on meile mitmel põhjusel väga oluline. See on alati olnud värav maailma ja rahvusvahelistele turgudele, aga ka oluline elamuste ja puhkuse pakkuja. See annab meile identiteedi, mis ühendab Läänemere-äärseid riike ja nende elanikke. Viking Line'i toetusega saame kasutusele võtta tõhusaid meetmeid säilitamaks Läänemere bioloogilist mitmekesisust ja heaolu ka tulevastele põlvkondadele," ütleb John Nurmineni fondi tegevdirektor Annamari Arrakoski-Engardt.

Viking Line'i laevade süsinikdioksiidi heitkogused on alates 2008. aastast vähenenud 30 protsenti meremiili kohta. Selle märkimisväärse tulemuse üks tegureid on ettevõtte aktiivne keskkonnatöö. Kõige suuremat mõju on avaldanud meetmed, mille raames investeeriti 450 miljonit eurot kahte Läänemere kõige kliimasäästlikumasse laeva: Viking Grace, mis tegi 2013. aastal oma esimese reisi, ja Viking Glory, mis tuli liinile 2022. aasta märtsis.

"Oleme saavutanud heitkoguste vähendamise peamiselt uuenduslike tehnoloogiliste lahenduste abil, mida reisijad ei pruugi märgatagi. Kui veeldatud maagaasil töötav Viking Grace kasutusele võeti, vähenesid lämmastiku ja tahkete osakeste heitkogused 85 protsenti ning kasvuhoonegaaside heitkogused 15 protsenti võrreldes naftagaasil sõitva laevaga. Nüüd, kümme aastat hiljem, toodab Glory omakorda kümme protsenti vähem heitkoguseid kui Grace. Samal ajal on vähenenud ka meie vanemate laevade heitkogused, sest me uuendame oma laevade tehnoloogiat kogu nende elutsükli jooksul," ütles Viking Line'i jätkusuutlikkuse juht Dani Lindberg.

Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni (IMO) eesmärk on võrreldes 2008. aasta tasemega vähendada 2030. aastaks meretranspordi süsinikdioksiidi heitkoguseid 40 protsendi võrra.

"Oleme Soome suurim meretranspordi tööandja ja meie ettevõttel on kõige rohkem laevu Soome lipu all. Samuti tahame olla teerajajaks keskkonnasõbralike uuenduste väljatöötamisel ja rakendamisel. Näiteks Grace ja Glory on juba varustatud selliselt, et hakata kasutama biogaasi või taastuvenergiast toodetud sünteetilisi kütuseid, kui need tulevikus kättesaadavaks muutuvad. See on järgmine suur samm süsinikneutraalse mereliikluse suunas," ütleb Dani Lindberg. 

Viking Line'i keskkonnategevus algas 1980. aastatel, kui ettevõte hakkas kasutama sukeldujaid oma laevade põhjade puhastamiseks, selle asemel et kasutada mürgiseid värve. Laevade pardal algas taaskasutus samuti juba nelikümmend aastat tagasi. Sellest ajast alates on laevadel mindud üle üha vähem heitgaase tekitavale kütusele ja energia taaskasutamisele. Sadamates on hakatud laevu varustama rohelise maismaaenergiaga. Sõiduplaanide ja marsruutide kavandamisel võetakse arvesse kütusesäästlikkust.

Viking Line'i keskkonnaalane teekond

1980ndad

  • Viking Line loobub laevapõhjadel mürgise värvi kasutamisest ja sukeldujad hakkavad laevapõhju mehaaniliselt puhastama.
  • Laevad hakkavad jäätmeid taaskasutama.
  • Stockholmis võetakse kasutusele esimene maismaal baseeruv elektrivõrk. Tänapäeval varustatakse laevu kaldaelektiga ka Helsingis, Mariehamnis ja Tallinnas.

1990ndad

  • COheitkogused vähenevad tänu üleminekule madala väävlisisaldusega kütusele.
  • Laevade reovett hakatakse puhastama kaldal.
  • Jahedat merevett hakatakse kasutama laevade ventilatsiooniõhu jahutamiseks ning suitsugaaside energiat ventilatsiooniõhu soojendamiseks.

2000ndad

  • Viking Line on maailma esimene laevandusettevõte, mis kasutab COheitkoguste vähendamiseks tehnoloogiat, mis alandab laevamootorite põlemistemperatuuri jaheda merevee abil.
  • Viking Cinderella COheitkoguseid vähenevad tänu katalüsaatorite kasutuselevõtule.
  • Viking XPRS on esimene laev, kus hakatakse biojäätmeid taaskasutama.

2010ndad

  • Uus Viking Grace töötab täielikult väävlivabal maagaasil. Kliimanutikas laev vähendab väävli ja tahkete osakeste heitkoguseid 85% ja kasvuhoonegaaside heitkoguseid 15% võrreldes naftagaasil töötava laevaga.
  • Rootorpurje katsetamine teeb Viking Grace'ist esimese hübriidlaeva, mis kasutab nii veeldatud maagaasi kui ka tuuleenergiat. Kõigile laevadele on paigaldatud energia taaskasutussüsteem, mis muudab jäätmesoojuse elektrienergiaks.

2020ndad

  • Gabriellale ja Viking XPRSile paigaldatakse vooluregulaatorid, mis vähendavad kütusekulu ja COheitkoguseid.
  • Viking Glory on üks esimesi laevu maailmas, mille mootorid töötavad veeldatud maagaasil (LNG). See võimaldab optimeerida kütusekulu ega tekita väävliheitmeid.
  • Tänu Azipodi sõukruvisüsteemile on lihtsam Viking Gloryt sadamas pöörata ning laeva manööverdamiseks kulub vähem aega ja kütust. Laeva kere disain vähendab nii lainete teket kui ka kütusekulu.
  • Viking Glory on ka teerajaja LNG jahutusjäätmete kasutamisel. Energiatagastussüsteem toodab tervelt 40% laeva reisijafunktsioonide jaoks vajalikust elektrienergiast.
  • Viking Glory tühjades kajutites kustuvad automaatselt tuled ning konditsioneer ja küte keeratakse maha.

Mis saab edasi?

  • Laevade energiatarbimist ja heitkoguseid vähendatakse jätkuvalt.
  • Viking Line jälgib uute fossiilsete kütuste ja energiasalvestuse arengut.
  • Ettevõte osaleb projektides, mille käigus katsetatakse tehnoloogilisi uuendusi ja puhtaid kütuseid.
  • Viking Grace ja Viking Glory hakkavad sõitma biogaasil või taastuvenergiast toodetud sünteetilistel kütustel, kui need muutuvad tulevikus kättesaadavaks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.