Foto: Pexels
(Sisuturundus)
Reisile minnes on oluline oma eelarvest kinni pidada. Uue koha külastamisel tundub kõik uus ja huvitav ning seetõttu on lihtne kulutada rohkem, kui peaksid.
Eelarve lõhki ajamist on aga võimalik ennetada. Selleks toome välja 7 punkti, millest peaksid teadlik olema, et reisil raha säästa.
Jootraha
Mõnes riigis on jootraha andmine osa kohalikust kultuurist. Enne restoranis toidu tellimist tasub küsida, kas jootraha lisatakse arvele automaatselt.
Kui seda ei tehta, võid arvestada umbes 15-20% suuruse jootrahaga, mida sinult lisaks arve summale eeldatakse.
Turistimaks
Paljudes riikides, eriti Euroopas, kehtib majutusasutustes turistimaks. See võib olla kas fikseeritud summa või protsent ööbimiskoha koguhinnast.
Enne majutuse broneerimist tasub uurida, kas sihtkohas kehtib turistimaks ning kui suur see võib olla. Nii saad eelarvesse planeerida vastava täiendava kulu.
Mõnel juhul võib turistimaks hõlmata ka erinevaid vaatamisväärsusi või teenuseid, nagu tasuta ühistransport või muuseumipiletid.
Oma eelarve realistlikuks planeerimiseks on oluline selliseid makse teada.
Transpordikulud
Lisaks lennupiletitele pead enamikel juhtudel arvestama ka sihtkohas liiklemise kuludele.
Näiteks võib sul ühest kohast teise liikumiseks minna vaja takso-, ühistranspordi- või rendiauto teenuseid. Seda eriti siis, kui vaatamisväärsused asuvad väljaspool kesklinna.
Oluline on uurida kohalike transpordivõimaluste hindu, et neid oma eelarves arvesse võtta.
Mõnikord võib olla soodsam valida takso asemel buss või kasutada elektrilist jalgratast. Kui sa ei karda väikest füüsilist koormust, on jalutamine alati hea viis uue linna avastamiseks.
Restoranide turistilõkse
Erinevate riikide köögid on huvitavad ning sellest tulenevalt on reisil lihtne toidule mõtlematult palju kulutada. Tasub teada, et turistidele suunatud restoranid võivad sageli olla ülehinnatud ja kvaliteedilt keskpärased.
Selleks uuri kohalikke soovitusi ning eelista söögikohti, mis on täis sealse riigi elanikke, mitte välismaalasi.
Sellistes kohtades on toit sageli maitsvam ja hinnad taskukohasemad. Kui sa ei karda uusi asju proovida, viska pilk peale ka turgudel olevatele söögikohtadele.
Sobiv reisihooaeg
Reisihooaeg võib oluliselt mõjutada reisikulude suurust.
Kõrghooajal, nagu suvekuudel või pühadeperioodidel, on hotellihinnad ja lennupiletid kõrgemad. Seega, kui võimalik, eelista reisimist kevadel või sügisel.
Esemete trahvid
Reisil olles on oluline kursis olla kohalike seaduste ja regulatsioonidega.
Osades riikides on keelatud teatud toiduainete, ravimite, taimede või muude esemete kaasas kandmine ning import.
Kui sinu kohvrist või kotist mõni keelatus ese avastatakse, võid saada suure trahvi osaliseks.
Kohaliku riigi vastavaid seadusi ja regulatsioone tasub meeles pidada eriti siis, kui reisid Aasiasse või Aafrikasse.
Seonduvad kulud
Igaüks tahab reisile minnes kohaliku kultuuri, ajaloo ning linnade kohta lühikese aja jooksul võimalikult palju õppida. Selleks on kõige lihtsam külastada vaatamisväärsusi ning osaleda ekskursioonidel.
Need on aga harva tasuta. Mida rohkem erinevaid atraktsioone külastad, seda suuremaks kulutused muutuvad.
Enne reisi tasub uurida erinevate ekskursioonide hindu ning võrrelda neid erinevate pakkujate vahel. Tihti on soodsam oma pilet vaatamisväärsustele ja ekskursioonidele internetist osta.
Kui soovid raha veelgi rohkem kokku hoida, leidub internetis mitmeid artikleid erinevate linnade iseseisvaks avastamiseks.
Aitab vabamalt rännata
Kui sa ei taha puhkusele minnes raha pärast muretseda, uuri erinevaid laenupakkujaid ning nende pakutavaid reisi väikelaene.
Reisilaen on paindlik ning seda saad tagasi maksta väikeste summade kaupa, tänu millele saad oma reisikulutused mitme kuu või aasta peale ära jaotada. Enne laenu võtmist pea kindlasti nõu spetsialistiga, kes sind laenu võtmises aidata oskab.