Vaata ka Reisijututoa veinitesti
Pühapäevaleht, 1995 Kaido Einama
MIGUEL A. TORRES on Hispaania ühe kuulsaima veini–impeeriumi juht. Aprilli lõpupäevil oli ta AS Dunker kutsel Tallinnas, et laiendada maailmatasemel veinide levikut ka Eestisse, mis on rohkem tuntud õlle– ja viinamaana. Torrese dünastia on alates 17. sajandist Hispaanias Penedesi mäel kasvatanud erinevaid viinamarjasorte. Torrese veinid on võitnud nn. veinikatsumistel ka Prantsuse punaseid bordooveine.
Rääkivad veinid
"Vein räägib tema tarbijaga oma ajaloost, päritolust ja tegijatest," räägib Miguel A. Torres hingestatult oma parimaid veine demonstreerides, Hispaanias ja Prantsusmaal kõrghariduse omandanud keemikust firmajuht on ka ise hea veinimeister. Teadmisi on Torreste dünastias edasi antud põlvest põlve. "Lihtsamad veinid ei räägi. Nad on ainult janu kustutamiseks või pähe hakkamiseks," hoiatab Torres ja õpetab, kuidas head jooki ära tunda: "Võtke lonks veini, luristage julgesti (see pole antud juhul ebaviisakas), ja hingake nina kaudu välja. Nii tunnete tõelist maitset. Pärast alla neelamist tekib suus uus aisting — seda nimetatakse järelmaitseks." Enne veinijoomist loksutavad väliskülalised hoolega klaase — et lõhn paremini ninasse pääseks. Vaadatakse jooki vastu valgust, uuritakse sadet. Ja seda kõike tehakse Euroopas ka väga nooblites restoranides. Sest see näitab asjatundlikust, oskust jooki hinnata.
15 aastat uue veinini
"Uue veini loomine kestab aastaid," seletab Miguel Torres veinisortide pikka iga. "See on keeruline protsess, mis toimub meie veinilaboris algusest lõpuni keskmiselt 15 aastat. Kuid mulle see siiski meeldib. See garanteerib kõrge taseme." Ehkki veinitootjad teevad Hispaanias suuri pingutusi, kipuvad hispaanlased oma joomistraditsioone viimasel ajal muutma. "Praegu kipub viski Hispaanias populaarseks muutuma," nuriseb firmajuht, "kuid Eestis on just nüüd veinid tuntumaks muutumas ja see on hea märk. Eestis on veinikultuur olemas ja heade veinide vastu tuntakse huvi." Torrese arvates on nüüdseks iseseisvunud maal suur tulevik. "1972. aastal olin ma Soomes ja ei osanud arvatagi, et satun kunagi Eestisse. Koolis oli mul raske meeles pidada keerulist nime Tallinn; õppisime, et see on Nõukogude Liidu osa."
15 parima veini hulgas
Restoranis "Gloria" toimunud vastuvõtul Miguel A. Torresega maitsti ka eliitveine, mis on pärjatud kõrgete tiitlitega. Tume, täidlane ja punane eliitvein Grand Coronas on saanud maailmakuulsa veiniajakirja Vine degusteerimiskonkursil 15 maailma parima veini hulka, jättes tahapoole ka Prantsuse punaseid bordooveine. Lõhnas on tunda tervet buketti erinevaid aroome, mis piprase prae juures tekitavad lõunamaiselt tugeva aistmiselamuse. Vein on laagerdanud 18 kuud ja seda ei toodeta mitte igal aastal. Suurtes keldrites võivad ämblikuvõrkude ja tolmuga kaetud pudelivirnad oodata aastaid, enne kui nad puhtaks pühitakse, silditatakse ja maailma nooblimatesse söögikohtadesse laiali saadetakse.
Pudel veini päevas pole hispaanlastel üldsegi mitte alkoholismi ilming. See on täiesti tavaline — pool pudelit lõunasöögil, pool õhtul ja tervislik annus ongi käes. Ka politsei ei tee mõnest promillist autorooli taga suurt numbrit. Et lõunamaalaste janu rahuldada, toodab Torreste impeerium 17 miljonit pudelit veini, neist 8000 müüdi ka Eestis. 28. aprillil ei olnud Miguel A. Torres veel Eesti veinidega tutvunud. Veinikeldri esindaja Robert Hunter, kes ka härra Torrest saatis, aga arvas, et kohalik toodang on väga magus. Seega teistsugune, kui Euroopa naturaalveinidega kokku puutuvad inimesed harjunud on.
Lumi ohustab viinamarjasaaki
Torreste veiniimpeeriumi juht ei olnud Eestis viibides mitte just päris muredeta. Hispaaniast oli oodata telefonikõnet — uudisteagentuurid teatasid suurest külmalainest Vahemere põhjarannikul ja Torreste viinamarjaistandused võisid sadanud lumest olla kahjustatud. Kuna kõnet ei tulnud, kardeti, et halvimat uudist ei taheta Torresele poole reisi peal teatada. Kuid õnneks siiski istandused nii rängalt ei kannatanud. Külmad tuuled läksid Torreste istandustest mööda ja eestlased võivad järgmisel aastal juua ära juba rohkem kui 8000 pudelit Torreste impeeriumi eliitveine.