Vaata ka Cebiti fotoalbumit Reisijututoas Äripäev, 13. märts 2003 Kaido Einama, Tarmo Riisenberg
Kui eelmisel aastal Las Vegases toimunud Ameerika suurim tehnoloogimess Comdex võib osalejate puudumise tõttu jääda isegi viimaseks, siis Hannoveris eile alanud Cebit näitab, et tehnoloogiasektor on mõõnast üle saamas. Eriti kehtib see kõige kohta, mis sisaldavad endas uut trendisõna - mobiilsus. Mobiilsed seadmed, uued kaameraaga telefonid, traadita võrgud ja juhtmevabad lahendused panevad messibokside juures rahva tunglema. 26st messihallist on ligi pooled ehk 12 pühendatud telekommunikatsioonile, ülejäänud hallides tehakse tagasihoidlikumalt juttu ka arvutitest, tarkvarast ja lisaseadmetest. Ka Nokia juht Jorma Ollila ütles Cebiti avakõnes, et mobiilsusest saab uus megatrend ja tarkvara ning arvutite messist on saanud tõeline tehnoloogiamess.
Ollila ennustas maailma suurima IT messi avamisel Hannoveris, et mobiilsed lahendused kestavad ja jäävad kestma ning see pole järjekordne tehnoloogiamull. Ta põhjendas seda sellega, et kasutajaid tekib üha rohkem ning mobiilsus tungib meelelahutusse, mängudesse, igapäevaellu ja ka nii töö- kui puhkevahenditesse. Mobiilsetel seadmetel turgu jätub: praegu on maailmas 18% inimestest mobiilikasutajad. Peagi võib nende arv ulatuda aga kahe miljardini, ennustas Ollila. Mobiilsuse tähtsust ja elujõulisust rõhutab ka fakt, et esimest korda messi ajaloos on kogu messiala kaetud raadiointernetiga, kuid selle kasutamine tähendab suuri väljaminekuid. Nii maksab raadiointerneti kasutamine kogu messi vältel 200 eurot ehk üle 3000 krooni. Ühepäevane raadiointerneti kasutamine läheb aga maksma 30 eurot ehk üle 450 krooni. Soovi korral saab kasutada ka odavamaid pakette, kuid nende puhul on kasutusaeg veelgi väiksem. 60 minuti interneti kasutamise eest tuleb maksta 7,5 eurot (110 krooni) ning neli tundi 15 eurot (230 krooni).
Veelgi kõrgemad on aga internetiühenduste hinnad messil osalejatele. Nii tuleb 64Kb/s ISDN ühenduse eest maksta messikorraldajatele 600 eurot kogu messiaja eest, kaks korda kiirem ühendus maksab aga juba 2000 eurot. Kogu messiala katmiseks on laiali paigutatud 200 antenni, mis teevad Cebiti messialast hetkel maailma suurima kommerts-raadiointerneti leviala. Saksamaal Hannoveris toimuvat iga-aastast maailma suurimat IT-messi kutsutakse seetõttu sel aastal ka WiFi-Cebitiks, kuna põhirõhk on traadita võrgu lahendustel. Wi-Fi kaudu tutvustab ennast seekord ka Eesti, kui maailmas WiFi kasutusega üsna tipus olev riik. Stendi toetaja EAS Ekspordiagentuuri esindaja Aali Lilleoru sõnul oli huvi Eesti väljapaneku vastu olnud esialgu tagasihoidlik, kuid lähemate päevade jaoks on kokku lepitud juba mitmed olulised kohtumised.
Eesti stendi püsiekspositsioonis osaleb kolm firmat: CippoCom OÜ, OÜ TRL Group ja OÜ Oskando. Lisaks neile on messi lühemat aega külastamas terve hulk firmasid, kes peavad oluliseks ise klientide juurde minna ja loodavad taustatuge riiklikult stendilt. Eeldatav tulu on osalevate ettevõtete eksporditellimuste suurenemine messijärgsel perioodil. Cippocom ja TRL Group loodavad leida ühiselt teostatavaid võrguehitusprojekte Euroliidu maades. Üks põhjus messil osalemiseks on ka reisikulude kokkuhoid, kuna klientidega on võimalik kohtuda ühe nädala jooksul ja samas kohas.