Mägimatka põhivarustuseks võta hea tuju

Äripäev, Puhkepäev, 11. aprill 2003

JARMO SARNET
Puhhi Matkaklubi eestvedaja

Kui vastad küsimusele “Kas suudan seada grupi huvid kõrgemale isiklikest ja ei virise?” jaatavalt, siis võib minna mõnele pikemale eestimaisele matkale ja alles siis hakata mõtlema mägedesse ronimisest.

Edasi tuleb selgeks teha, kas on soov minna mägedesse omapäi (mägedesse ei minda üksinda, vaid alati grupina) või matkaklubiga. Matkaklubiga mägedesse minek on lihtsam ja ohutum, kuna kogu töö, alates marsruudist kuni menüü koostamiseni tehakse ära.

Enne matkaleminekut räägitakse vajaminevast matkavarustusest, abistatakse selle hankimisel, õpetatakse looduses liikumist, kuidas käituda kivide, lume ja jääga, kuidas kõndida rohunõlvadel jne.

Enne sõitu tasub end veidi harida. Näiteks Tallinnas tegelevad matkakoolitusega Vinni-Puhhi Matkaklubi, Jaan Künnapi alpinismikool ja Eesti Matkaliidu matkakool. Hea, kui matkagrupis on vähemalt üks inimene, kes on varem mägedes käinud ja oskab hinnata ohte mägedes.

Näiteks tehakse esimesel korral tavaliselt üks süütuim eksimine: hullutakse, kui jõutakse lume piirini, joostakse mööda lumist nõlva üles ja lastakse pepuli alla. Tähelepanu pööratakse lume all olevatele kividele ja jäisele lumele alles siis, kui keegi lõhkiste pükste ja sinise tagumikuga kividesse takerdub.

Mägedesse minekul peab selge olema ka kannatanu abistamine, sest paraku oleme väljaspool tsivilisatsiooni. Kindlasti peab olema matkagrupis arstiteadmistega inimene, kes oskab vajadusel teha esmaabi ja oskab hinnata kannatanu olukorda.

Igaüks peab enne mägedesse minekut kontrollima ka oma tervist. Enamus teadaolevaid haigusi löövad mägedes kiiresti ja tugevalt välja. Parandamata hammastega mäkke ja hambutuna tagasi — pole just kõige meeldivam puhkus.

Marsruut tuleb valida sobiv, kas see on “käed taskus” jalutajale või vajame mõne lõigu läbimiseks lisavarustust (köied, karabiinid, kassid, jm). Kui oleme marsruudi paika saanud, koostame vastavalt marsruudile varustuse nimekirja.

Mägedesse minnes peab olema varustus kontrollitud, et see oleks terve. Kurb on vaadata, kui keegi on tulnud kalli, firmamärgiga seljakotiga ja esimesel matkapäeval kukuvad sellel rihmad küljest. Tihti tasub uskuda asjatundjate soovitusi. Mägedesse ei minda tänaval kasutamiseks mõeldud varustusega.

Mida võtta mägimatkale?

  1. hea tuju ja rõõmus meel
  2. mugav seljakott
  3. lisavarustus(köied, kassid, karabiinid…) vastavalt marsruudile
  4. korralik matkasaabas
  5. meeldiv jalats puhkehetkeks
  6. magamiskott
  7. magamisalus
  8. vihma- ja tuulekindel riietus
  9. müts ja soojad riided – sokid
  10. toidunõud, tikud, tualettpaber, niit ja nõel, fotokas, filmid, taskulamp, nöör
  11. seep, hari, pasta, päiksekreem
  12. apteek, mis koostatud isiklike terviseprobleeme silmas pidades
  13. pass ja raha

Allikas: Puhhi Matkaklubi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.