Müstiline Taiwan

Click for Taipei, Taiwan Forecast

Päevaleht, 1995, elu, reede, rubriik "VOJAAZH".

Kaido Einama

Võtke kätte alljärgnev Kaohsiungi kaart ja uurige seda - selle tegevusega tuleb Taiwanis üsna tihti tegeleda, kui kohalik keel suus ei ole ja hieroglüüfidki majaseintel mõistatuseks jäävad. Kui suudate kaardi abil jõuda näiteks Kingdom Hotel'ist Chiang Kaishek'i Memoriaalini, on vaike lootus ka tõelises Taiwani linnas hakkama saada.

Uudistenäljas inimesed on kindlasti juba kuulnud viimaseid uudiseid Taiwani saarelt. Need ei ole just kõige meeldivamad siinse lõunamaise ilmaga juba harjuma hakanud inimestele. Nagu teatavad uudisteagentuurid, möllas selle nädala alguses sealkandis tugev taifuun, mis ohustas kõige rohkem lugematul hulgal kalureid, kellel on kombeks elada sadamakai külge aheldatud laevades. Torm paiskas nende elamise segi, tuhandeid hättasattunuid tuli evakueerida sisemaale.

Taiwani igavene kevad

Kui lugeja ülaltoodust ei kohkunud, jätkame Taivani tutvustamist juba rahumeelsematel teemadel. Lohutuseks olgu öeldud, et muul ajal, kui torm ei mölla, valitseb saarel tõeline paradiis, mida nimetatakse isegi "Igaveseks kevadeks". "Kevad" ei tähenda siin mitte meie mõistes porist ja külma aastaaega, vaid just eestlasele ideaalsena tunduvat suveilma - talvel 15-20 kraadi Celsiust üle nulli, suvel küllalt stabiilset kõikumist 27-28 kraadi juures. Aeg-ajalt võib sadada kaela täiesti sooja vihma, eriti talvel. Suvel aga tuleb 60% põldudest niisutada, sest sealne põhitoiduaine - riis - tahab lausa vee sees kasvada.

Taiwani saar meenutab mõnes mõttes isegi Islandit. Keskelt mägine (suurim kõrgus idaosas Taiwanshani ahelikul 3997 meetrit), on seal ka kustunud vulkaane ja kuumaveeallikaid.

Köögis

leidub rahvuslikest roogadest selliseid hõrgutisi, mida eurooplase silm pole eales näinud. Turiste ei püüta tingimata ehmatada mõne eksootilise molluskiga, mis taldrikul liigutab, vaid leidub ka selliseid roogi, mis pealtnäha tõesti isuäratavad on. Ainukene asi, et toitu ära süües ei saa kunagi teada, mis loom nüüd kõhtu sattus ja kuidas ta elusana välja näeb.

Maailm, kuhu eestlane Taiwani restoranis satub, on hoopis midagi muud, kui meie tuntud rahvuslik toidulaud kartulite, mulgi kapsa, verivorsti ja kamaga (ongi peaaegu kõik?). Hiinlased teevad toidu alal palju uurimusi ja vaatamata rikkalikule toiduvalikule ei söö mitte kõike, mis kätte satub.

Paljud turistid, kes Taiwani külastavad, veavad lahkudes kaasa lisaks rohketele suveniiridele ka koti, mis on täidetud rahvuslike roogadega. Eriti maiad ollakse ravitoitude peale, mida valmistatakse rahvameditsiini parimaid traditsioone arvestades. Neid sööke võib tarvitada ka kui delikatesse, nad ei ole meil kinnistunud ettekujutluse kohaselt "mõrud nagu arstirohi". Maitsvate hõrgutistega saab haigusi, tervetele inimestele on nad samuti kasulikud.

Tänaval

ollakse tavaliselt vaoshoitud. Kuid turg ja agul on tõeliselt lärmakad kohad, kus lisaks autodele võivad jalakäijaid alla ajada ka kolmerattalised jalgrattad, mis teenindavad soovijaid "taksodena". Taiwani pealinnas Taipeis elab üle 2,9 miljoni elaniku, see tähendab aga lõputuid aguleid, tohutult ruudukujulisi kvartaleid ja linnarajoone, kus valge turist on ikka veel harulduseks ja uudishimu objektiks. Kesklinnast eemale sattudes on ka kaardi järgi kulgemine üsna vaevarikas, sest hieroglüüfidest teetähiste samastamine kaardi tänavanimedega nõuab tohutut pingutust. Õnneks on sealne linnaplaneeringu traditsioon pisut teistsugune kui Euroopas ja levinud on sümmeetriline, ruudukujuliste kvartalitega tänavatevõrk. Seepärast on ka näiteks miljonilinna läbivad suured magistraalid jaotatud sektoriteks, et majanumbrid liiga suureks ei läheks.

Lääs murrab sisse

Taiwan on hakanud viimasel ajal amerikaniseeruma ja seda eriti just seepärast, et noortel hiinlastel meeldib õhtuti käia diskoteekides, mida on tekkinud juba igale poole, süüa hamburgerit ja lobiseda sõpradega McDonaldsis. Oma osa annavad ka USA popartistid, kes aeg-ajalt turnee Ida-Aasiasse ette võtavad ja ka Taiwanist läbi põikavad. Muu maailma tungimist traditsiooniderikkale maale soodustab ka Taipei lülitumine Ülemaailmsesse Ühistranspordi Süsteemi.

Traditsioonid

Hiinlastel on väga tugev vanemate austamise traditsioon. Perekonna vanimal liikmel (tavaliselt vanaisal või vanaemal) on suured õigused otsustada nooremate käekäigu üle, ka abiellumine saab teoks alles siis, kui vanima nõusolek on saadud. Lääne kultuuri sissetung aga on muutnud noored iseseisvamaks ning see põhjustab traditsioone austavate vanemate jaoks tõsiseid konflikte järeltuleva põlvkonnaga.

Hiinlased kasutavad kuukalendrit, see aga tähendab, et neil on teised tähtpäevad ja üldse teine "aeg", millal näiteks aasta vahetub, millal kevad algab ja millal jõuab kätte sügis. Ohtlikuks peetakse meie mõistes Juulikuud, mis kuukalendris on Vaimude kuu. See on ohtlik aeg, millal ei tohi ujuda, uut äri avada, abielluda, reisida, ujuda ega kolida. Ühtlasi tähistab see kuu ka suve lõppu, sest augustis, kui taevas on täiskuu (sel aastal meil 21.08, Taiwanis mõni nädal varem), algab juba Kesksügise festival. Sel ajal on pered kindlasti koos, süüakse "Kuu-kooki". Sellel koogil on ka oma lugu. Kunagi, kui Hiina mongolite poolt vallutati, tahtsid hiinlased vallutajate vastu üles astuda, kuid keegi ei suutnud rahvast mobiliseerida. Siis mõtles üks tark mees välja mooduse, kuidas rõhujate vastu üheskoos välja astuda - ta nimelt küpsetas tuhandeid kooke, millede sisse olid peidetud paberitükid sõnadega "15. augustil astume mongolite vastu välja!" (15. augustil oli sel ajal täiskuu). Sellest ajast siiamaani tähistatakse sel päeval võitu sissetungijate üle "Kuu-koogi" söömisega ja lõkete süütamisega kuuvalgel ööl.

Hiina horoskoobid on õhtumaade omadest karmimad

Aastavahetust tähistatakse kuukalendri järgi veebruaris, kuu loomise ajal. Uus aasta on pühendatud ühele 12-st loomast, praegune on teatavasti koera-aasta. Inimesed, kes on sündinud teatud looma aastal, saavad siis horoskoobist teada, mis neid uuel aastal ees ootab.

Originaalsed kuukalendri horoskoobid on Taiwanis kajastatud ka kohalikes turistidele mõeldud ingliskeelsetes väljaannetes ning on reeglina tunduvalt karmimad ja manitsevamad, kui õhtumaade astroloogide poolt koostatud analoogsed horoskoobid, mis ütlevad rohkem seda, mida head on uuelt aastalt oodata. Hiinlased seevastu leiavad horoskoobist, millised ajad on nende jaoks ohtlikud ja mida uuel aastal teha ei tohi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.