Visioon, 31. jaanuar 2003
Kaido Einama
Link:
Kakumäe, 2003. aasta suvi. Siledal jalgrattateel kihutavad jalgratturid, tõukeratturid ja rulluisutajad sooja merelahe ja liivaranna äärde puhkama. Nende keskel aga võib silmata kummalisi kihutajaid: seisavad kaherattalisel kärul, liikudes 25-kilomeetrise tunnikiirusega, kiiremate ratturitega samas tempos. Jalge all on neil USA selle aasta trendisõiduk – Segway.
Segway on üks kummalisimaid liikureid, mis viimaste sajandite jooksul leiutatud. Inimene seisab sellel sõidukil kahe ratta vahel ja kõrvaltvaatajale tundub, et kohe kukub ta kas ninali või selili. Samamoodi ei suutnud ju ka jalgratta leiutamise ajal keegi uskuda, et kahejalgne inimolend suudab tasakaalu hoida kaherattalisel sõidukil – tundus, et kohe ta kukub kas vasakule või paremale.
Segwayga on rattalpüsimisest veelgi lihtsam tasakaalu hoida. Kui tahad edasi sõita, kummardud ettepoole ja kui pidurdada, seisad sirgelt. Tagurdamiseks tuleb kallutada end tahapoole. Lenksust kinni hoides ja keha pöörates saab aga sõidukit pöörata.
USAs ja Jaapanis on sellise nannipunni-põhimõttel püstiseisva liikuri järgi lausa karjuv praktiline vajadus. Enamik autosõite jäävad alla 10 km pikkuseks ja autoga veedetakse neil lühikestel sõitudel enamus aega liiklusummikutes. Tihedalt asustatud linnapiirkondades on jalakäijatele mõeldud aladel edasipääsemine kõige kiirem, kuid kompsudega näiteks poest või töölt tulles on jalutamine liiga vaevaline ja aeglane.
Vastavalt vajadusele saab kaherattalisi liikureid tellida kahe erineva mudeli seast: i pakub võimalust kiiresti edasi liikuda ja lubab „pardale“ võtta kuni 110 kg raskust koormust. e seeria Segway suudab lisaks kuni 110kilosele reisijale kanda ka tema kuni 34 kg raskust pagasit.
Seadme saab kokku pakkida ja keskmise sõiduauto pagasiruumi ära mahutada. Suurte rataste ja paksude kummidega saab liikuda ka raskemal maastikul, päris metsa alla juurikate vahele siiski minna ei soovitata.
Esimesed kohad, kus firmad selliseid liikureid kasutama hakkavad, on tõenäoliselt lennujaamad, tehased ja postilevitamine. USAs on postiljonid juba kaherattalisi katsetanud ja rahule jäänud. Pajud tehased on leidnud, et vaatamata kallile hinnale aitab kiire liikumine kokku hoida mobiilsete inimeste tööaega, mis investeeringu ruttu tagasi teenib.
Kodukasutajale on Segway kasulik näiteks poodi minnes või kesklinnas liikumiseks. Eesti oludes on ta ideaalne vanalinnas– munakivitee pole Segway suurtele ratastele takistuseks.
USA suurimal arvutimessil Comdex teatati 18. novembril, et müüdud on juba esimene Segway. Sõita saab sellega aga omanik alates märtsist, sest siis hakatakse tellimusi täitma ja kaupa ostjatele kohale saatma. Hinnaks on sõidukil 80 000 krooni, mis niisama lõbusõidukina kasutades teeb temas tõelise luksuskauba. Tellida saab igaüks toodet Amazoni internetipoest ja tellimus täidetakse laekumiste järjekorras ja vastavalt võimalustele. Proovida saab Segwayd Disney kruiisilaevadel, kus reisijatele neid ringikihutamiseks välja laenutatakse.