Äripäev, Visioon, 30. jaanuar 2004
Reigo Lehtla
Teise Maailmasõja möllus ei kaotanud oma iseseisvust vaid Balti riigid. N. Liit kustutas 1921 aastal tekkinud Tannu-Tuva Rahvavabariigi 1944 aastal ilma suurema kärata maailmakaardilt. Kui Baltikumi siiski päris ära ei unustatud, siis iseseisvat Tannu-Tuva riiki jäid meenutama vaid margid. Ometi on tegemist ühe omanäoliseima rahvakultuuri loonud väikerahvaga siin planeedil.
Loodus
Biogeograafiliselt on Tuva äärmiselt mitmekesine. Pindala poolest Eestist vaid neli korda suurem, kuid selle põhjaosa katab Siberi taiga, lääneossa lõikuvad sisse Altai mäeahelikud ja kirdesse Sajaanid. Maa lõunaosa katvates kõrbetes võib käia soolajärvedes tervisvetel. Nii ongi veoloomadena põhjas kasutusel põhjapõdrad, kõrbestunud lõunas kaamelid, mägises lääneosas jakid ning maa keskosas kasvatatakse hobuseid. Siit saab alguse ka Siberi vägilane - Jenissei.
Ehkki Tuva piirneb Mongooliaga ning eurooplase silma jaoks on sealsed rahvad ühed pilukad kõik, on tuvalaste lähimateks sugulasteks hoopis kirgiisid ja tuva keel kuulub Türgi keelkonda.
Eluolu
Kokku elab Tuvas kolmsada tuhat inimest, neist ligi 80% on põlisrahva esindajad. Tuva pealinn on elanike arvu poolest Tartuga võrreldav Kõzõl. Linnas on lennujaam, valitsusasutused, kultuurikeskus-teatrihoone ja kaks hotelli, mis oma olustiku poolest meenutavad nõukogude-aegseid TPI-ühikaid. Turult saab osta seedripähkleid, Tuva rahvarõivaid ja helikassette kurgulaulu ning Vene estraadiga. Peatänaval kostab sageli miilitsa vilet, kes manitseb niimoodi jalakäijaid teed ületama selleks ettenähtud kohas. Siin, Jenissei kaldal asub ka Aasia geograafiline keskpunkt, mis on tähistatud kivimonumendiga. Inimesed on sõbralikud, legendi kohaselt pole ükski tuvalane kunagi kedagi tapnud.
Kõrilaul
Tuva Nokiaks on kahtlemata ebamaiselt kõlav kurgulaul, mis on võitnud maailmas hoogsalt austajaid ning on ehk tuntumgi kui saamide joig. Tuva bände on käinud ka Viljandi folgil, mainida võiks Huun-Huur-Tu’d ja Tuva punkbändi Yat Kha-d. Erinevalt eesti regilaulust on Tuva kurgulaulutraditsioon elav ning kurgulaulu valdavaid ja kasutavaid inimesi võib leida igast külast. Kurgulaulu valdamine eeldab looduse poolt annet ning anatoomilist omapära ja igaüks seda õppida ei saa.
Religioon
Tuva on Burjaatia kõrval teiseks budismikeskuseks endise N. Liidu aladel. Kõzõli äärelinnas, üsna Aasia geograafilise keskpunkti lähistel asub suhteliselt hiljuti ehitatud budistlik klooster. Budistlikud tseremooniad toimuvad 4 korda päevas ning need on kõigile huvilistele avatud. Kuna budism toodi siia Tiibetist, siis siinsed lamaistlikud mantrate lausumised, saadetuna trummihelidest ja viimsepäevapasunatest tõtt-öelda eriti ei erinegi shamanistlikest rituaalidest. Tuva shamaanid on organiseerunud ja neil on kinnitatud teenuste hinnakiri. Tuvalased jagunevad laias laastus nii, et üks kolmandik on shamanismijärgijaid ja kaks kolmandikku budistid. Samas ei tarvitse üks teist välistada, tähtsamate ürituste puhul – nagu uute ehitiste või pidustuste avamine - ei võeta riski ning kutsututakse kohale nii budistlik laama kui shamaan.
Reisisoovitusi - mida teha ja mitte teha?
· Soovitatav on Tuvamaa väisamine rihtida suurte rahvapidustuste ajaks. Vabariigi aastapäeva Naadõmi peetakse 12-15 augustil. Teine suur festival on juuni algul. Tuvalased pidutsevad loodusrahvastele omase siiruse lustiga. Oma kindel koht on rahvuslikul maadlusel (maadlejatel on seljas erilised maadlusvestid ja pikad saapad, eesmärgiks on sundida vastast maad puudutama ükskõik millise kehaosaga, võitja esitab omapärase kotkatantsu), vibulaskmisvõistlustel, hobuste ja kaamelite võiduajamisel, shamanistlikel rituaalidel ja muidugi kuulsal Tuva kõrilaulul. Euroopas ei näe sellist asja juba sajandeid…
· Venemaale minnes tuleb olla valmis igasugusteks ettearvamatuteks juhtumiteks. Nii jõudis Tuvas veedetud kahe nädala jooksul ka meie grupp üle elada mikrobussi üle katuse rullumise ning raske toidumürgituse. Seepärast peaks Venemaale minnes kindlasti tegema hea reiskindlustuse korralikus kindlustusfirmas.
· Religioossed elamused a´la Carte. Kindlasti tuleb ära käia budistlikus kloostris ja elada kaasa lamaistlikule budistlikule tseremooniale. Külastamata ei maksa jätta ka shamaane. Ainuüksi Kõzõlis on 4 avalikku teenust pakkuvat shamaanide koolkonda, kel hinnakiri must-valgelt seina peal.
· Transpordist. Kõzõli käib lennuliin otse Moskvast. Kuigi me just seda varianti kasutasime, ei ole see ilmselt kõige mõistlikum kõrge piletihinna ja lennuliini opereeriva firma omapärase arusaamise tõttu klienditeenindusest. Tasub kaaluda Abakani lendamist, sealt võtab sõit Kõzõli aega 8-9 tundi.
Hinnatase
- Öö Kõzõli hotellis ~50 EEK.
- Korralik mitmekäiguline eine kahele kohalikus söögikohas ~60 EEK
- Ühistranspordipileti pilet ~1.30 EEK
- Marsruuttakso pilet ~2.40 EEK
- Shamanistlikud rituaalid 150 – 1000 EEK
- Lennukipilet Moskva-Kyzyl-Moskva 6800 EEK
Lisainfo