Edastan toimetusele saabunud pressiteate Matsalu loodusfilmide festivalist, kuhu ka Reisijututoa toimetus plaanib minna.
Neljapäeval, 22. septembril 2005 algab Lihulas 3. rahvusvaheline Matsalu loodusfilmide festival. Festivali avaüritus on kell 18 Lihula kultuurimajas.
Seekordsed filmide võistluskategooriad on “Meri ja rannik” ning “Inimene ja loodus”. Festivalile on saadetud 55 filmi 15 maalt, mis juba iseenesest on meie festivali rekordnumbrid. Esmakordselt on meie festivalil Austria, Suurbritannia, Itaalia, Šveitsi, Ukraina ja Taivani filmid.Võistlema pääseb 38 filmi, 14 ühes ja 24 teises kategoorias.
Tänavu esmakordselt välja kuulutatud võistluskategoorias “Meri ja rannik” on juba geograafiliselt väga mitmekesiseid filme: Aadria mere saladused, teekond koos Golfi hoovusega, Sardiinia ja Korsika vaheline Bonifacio väin, Kariibi meri; aga ka Atlandi ja Vaikne ookean, Põhja- ja loomulikult Läänemeri. Tunnustatud Soome loodusfilmirežissöör Petteri Saario on esitanud 6-osalise sarja Läänemere saartest “Läänemere pärlid”, mille 4. osa “Saaremaa” on ka festivali avafilmiks.
Esmakordselt osutatakse meile seda au, et just Matsalu festival on koguni kahe uue loodusfilmi maailma-esilinastuse areeniks. Reedel, 23. septembril on festivali kavas Merefilmide päev – alguseks noore eesti filmitegija Mare Albri uue filmi “Kevad hõbekajaka maal” esilinastus, päeva lõpetavad aga maailmas tuntud inglise-prantsuse allveefilmide autorid Anita ja Guy Chaumette oma uue filmi “Täiuslik korallrahu” (“The Perfect Reef”) maailma-esilinastusega. Kohal on ka filmi autorid ise.
Veealuse maailma rikkusi saab näha veel mitmeski filmis.
Kategoorias “Inimene ja loodus” võistlevaid filme on samuti lai valik. Siinkohal mõned märksõnad: ahvisõda Taivanil, uute loomaliikide otsija ja leidja Amasonase džunglis, huntide ja inimeste suhted Saksamaal ja Rootsis, Šveitsi lambakarjuste ja
Alaska grislikarude elu, Kreeka – jumalate aed; aga ka metsavargused Venemaa Kaug-Ida taigas, Ukraina looduskatastroofide kõrvaldajate töö, traditsiooniliste ja uute kultuuride segunemine Apalatši mägedes ja traditsiooniline elulaad Rootsi taluniku näitel.
Eesti loodusfilmi esindavad peale Mare Albri veel Rein Maran (film “Sundasunik”), Madli Lääne (“Sensatsiooniline Tartu kevadbänd”), Ago Ruus (“Rannaniitude laulud”).
Juba traditsiooniliselt on festivalil oma osa ka loodusfotograafial. Üles pannakse 10 loodusfotonäitust kodu- ja välismaistelt autoritelt, töötoad teevad Josef Timar (Ungari) ja Peter Gerdehag (Rootsi). Viimane osaleb festivali filmiprogrammis filmiga “Talumehe aeg maa peal”, tema slaidikava kannab pealkirja “Eelmäng filmile”, niisiis moodustavad need kokku omalaadse uue terviku.
Festivaliürituste ja filmilinastuste kavad vt: www.matsalufilm.ee