Tuneesiasse on lihtne pääseda nii paketituristina kui ka iseseisvalt. See on hea riik esimese tutvuse tegemiseks islamiriigiga, kuna Tuneesia on turistide suhtes sõbralik ja võõramaalaste eksimused kohalike kommete suhtes ei põhjusta konflikte. See aga ei tähenda, et kohalikke kombeid võiks ignoreerida. Et käituda viisakalt, on mõistlik enne reisi selgeks teha, mida islamimaades peetakse mõistlikuks käitumiseks avalikus kohas ja mida mitte.
Tuneesia on kaubandusturisti jaoks täiesti sobiv sihtkoht – siinsetel turgudel käib idamaiselt vilgas kauplemine ja müüakse väga erinevaid kaupu alates Tuneesia tehastes toodetavatest tuntud Euroopa rõiva- või jalatsikaubamärkidest ning lõpetades eksootiliste berberi käsitöötoodetega. Kauplemisel õnnestub tavaliselt alla saada kuni pool hinnast ja ikka on kohalikul kaupmehel kasud sees.
Põhja-Aafrika kuuma riiki tulles maksab lisaks põhjaranniku kuurortitele, mis kipuvad igal pool maailmas ühesugused olema, sõita ka kaugele lõunasse. Just Sahara on Lõuna-Tuneesias see, mida me oleme harjunud nimetama kõrbeks – tohutud liivaluited, palmioaasid, berberid ja kaamelikaravanid. Seal saab ette võtta kaamelireise ning Atlase mägedes asuvate kõrbeoaaside juurde tuleb jõuda džiipidega – muud võimalust pole.
Põhjarannikust veidi sisemaa poole jäävad ka kunagise Rooma impeeriumi kaubateede ristumiskohad, iidsed varemed, kolosseumid ja Rooma termid, mis muu Euroopa eest püsisid saladuses kogu keskaja ja said tuntuks alles möödunud sajandil.
Tuneesia on tuhande ja ühe öö muinasjuttude maa . Paljud araabia muinasjutud on just siitkandist pärit.
Tuneesia : viisad
Paketituristi jaoks viisat vaja pole.
Tuneesia : aeg
1 tund Eesti ajast taga (talveajal 2 tundi).
Tuneesia: ilm
Parim aeg külastuseks aprillist juunini või september-oktoober. Südasuvel on liiga kuum (rannikul ca 40, lõunas ca 50 kraadi), talvel niiske (põhjas) ja sademetega.
Tuneesia : vaktsineerimine, tervis
Üldiselt vaktsineerida Tuneesiasse minekul pole vaja, kui külastatakse turismimarsruutidele jäävaid kohti ja ei viibita kohapeal väga kaua (üle mitme kuu). Maapiirkondadesse minekul pikemaks ajaks soovitatakse vaktsiini A-hepatiidi ja difteeria vastu.
Tuneesia: transport
Rahvusvahelised lennujaamad asuvad põhjarannikul. Pealinna Tunisesse on regulaarlennud paljudest Euroopa suurlinnadest. Monastiri maanduvad tšarterlennud paketituristidega, hooajati ka Eestist. Mõned paketituristid maanduvad ka Sfaxis.
Laevaga on lähim võimalus Tuneesiasse saada Sitsiiliast (laevareis kestab ca 8 tundi). Prantsusmaalt Marseille´st kestab laevareis 21-23 tundi.
Kohalik transport on Tuneesias odav. Taksod on nn. petit taxid ehk kuni kolm inimest mahutavad väiksed kolmerattalised sõidukid (nagu Tuk-tuk Aasias), grand-taxi näeb välja meie mõistes tavalise taksona. Lisaks saab valida hobuvankrite, minirongide (samasuguste, nagu Tallinna vanalinnas) ja louages´i vahel. Viimane on meie marsruut-takso sarnane sõiduk, mis korjab marsruudil inimesi peale ja laseb maha seal, kus soovitakse.
Raudteetransport on Tuneesias samuti odav, rongid pärit 50ndatest, kui Tuneesia iseseisvus ja päris Prantsuse kitsarööpmelise raudtee koos vagunitega. Siiski on rongisõit mugav ja 1. klassis leidub ka konditsioneeritud salonge. Rongid on tihti ülerahvastatud ja selleks, et peale saada, tuleb kohal olla ca pool tundi enne väljumist.
Lisaks on olemas metrooks nimetatav transport (sarnaneb meie trammile), mis sõidab maa peal ja ühendab Monastiri Sousse´iga ja Tunist La Marshaga. Tuneesia suhteliselt lühikeste vahemaade läbimiseks sobivad ka linnadevahelised bussid.
Autorent on Tuneesias suhteliselt kallis ja keeruline. Kindlustus tuleb eraldi teha. Liiklus on üsna kaootiline ja põhjamaa turistile raske, kuna tihti eiratakse liikluseeskirju. Parem on rentida sõiduk koos juhiga.
Tuneesia : raha, kaubad
Käibel on Tuneesia dinaar, mis jaguneb 1000 millimiks. Kohalikku raha on keelatud riiki sisse tuua või välja viia. Raha vahetatakse hotellides ja pankades igal pool sama kursiga. Lahkuvad turistid saavad lennujaamas tseki alusel vahetada kuni 100 dinaari välisvaluutaks. Rahaautomaate on turismipiirkondades piisavalt ja neist saab dinaare välja võtta probleemideta. Krediitkaardiga maksmine aga on Tuneesias probleem, kaardimakseid võimaldavad vähesed poed ja restoranid turismipiirkondades. Hotellides saab tavaliselt kaardiga maksta, kuid see toimub üle dial-upi või kasutatakse kaarditõmmisega tšekiraamatut.
Tuneesia : toidud
Tuneesia köök jaguneb vahemereliseks, araabia ja berberi köögiks. Berberi köögis grillitakse tavaliselt ära lammas, berberitel on ka oma pitsa, mis sarnaneb veidi Mehhiko tortillaga – õhukese kokkumurtud aluse sees on vürtsikas lambaliha ja köögiviljadega täidis. Couscous, lambakebab, omlett koriandri ja tomatiga, vürtsikad lihapallid ja vahemereannid kuuluvad kohaliku köögi juurde. Alkohol kohalike tavade hulka ei kuulu, kuna on Koraaniga keelatud. Turistidele siiski pakutakse, kuid vaid suuremates turismipiirkondades. Hea Tuneesia vein algab 9-10 dinaarist pudel.
Odavaimates restoranides saab söönuks alates 40 kroonist (kahele), keskmine on 50-80 dinaari lõunasöök (kahele).
Restoranid, kus on ka alkoholi (õlu, kohalik vein), asuvad reeglina Tunise kesklinnas, Hammametis, Sousse´is või Monastiris. Leidub ka üksikuid kohti mujal suuremates linnades.
Tuneesia : Tunis : reisisiht
Tuneesia pealinn Tunis ei peida endas palju ajaloolist ja vaatamisväärset, kuid on kindlasti ööelu poolest kõige kuumem koht. Pealinna tähtsamad restoranid ja hotellid asuvad riigile iseseisvuse toonud presidendi Habib Bourguiba nimelise avenüü ääres. Tunise külje all asub Kartaago, mis on ajaloost ehk enim tuntud Tuneesiaga seotud koht. Kartaagost on alles Rooma-aegsed varemed. Sinnakanti jääb ka imeilus Vahemere linnake Sidi Bou Said, millest on kirjutanud ka Friedebert Tuglas.
Tuneesia : Sousse : reisisiht
Sousse on üks suurematest Tuneesia Vahemere-kuurortitest, kus peatub suur osa sellesse riiki saabuvast 6 miljonist turistist aastas. Põhiline atraktsioon on Vahemere liivarand, mis laiub Sousse´ist põhjas Port el Kantaouist (jahisadam ja apartmentidega rikkam kuurortlinnake, 9 km) lõunas Monastirini (20 km), kus asub ka rahvusvaheline lennujaam. Sousse´is on üks suurimaid vanalinnu (Medina) sealkandis, katakombid ja ajaloomuuseum Rooma-aegsete mosaiikidega. Vanalinnas ehk medinas asub suur mošee, kindlusklooster ja turg, mis on tõeline turistilõks.
Tuneesia : Kairouan : reisisiht
Kairouan asub iidsete kaamelikaravanide teede ristumispunktis. Tegemist on islamimaailma neljanda püha linnaga Meka, Medina ja Jerusalemma järel. Kairouanis asub maailma vanim tegutsev minarett. Selles linnas on ka kõige tihedam mošeede kontsentratsioon – neid on linnas sadu.
Lisaks on piirkond tuntud ka oma vaipade poolest. Kairouani käsitöövaipu sõidetakse ka spetsiaalselt ostma.
Tuneesia : Douz : reisisiht
Douz asub lõunas Sahara kõrbepiiril. Tegemist on oaasiga, kus kümmekond aastat tagasi majutati turiste veel telkidesse, kuna hotelle polnud. Praegu saab nautida oaasis hotellimugavusi ja teha karavanirännakuid ehtsas Saharas.
Douzi põhjarannikult saabudes jääb teele koobaslinnak Matmata, kus siiamaani elavad inimesed kaljudesse uuristatud koobastes ja kus filmiti Star Warsi 4. osa stseenid ning üle hiiglasliku soolajärve Chott el Jeridi jäävas Atlase mäestikus korraldatakse džiibisafarisid kõrbeoaasidesse, kus filmiti „Inglise patsient”.
Tuneesia : El Jem : reisisiht
El Jem varjas kuni 1904. aastani Euroopa eest maailmas suuruselt kolmandat amfiteatrit. Rooma ajal ehitatud amfiteater oli võttepaigaks ka Hollywoodis vändatud filmile Gladiaator.
Tuneesia: lingid
Üldinfo: http://www.tourismtunisia.com/