Jalutan rahulikult päikselisel kevadpäeval läbi Kadrioru südalinna. Mõned tunnid hiljem pistetakse näppu raamat. "Jalutaja teejuht". Kadriorust. Täpsemalt pole võimalik sihtrühma tabada.
Kuna Kadriorg on kevadel, suvel, sügisel ja talvel juba korduvalt läbi jalutatud, läbi pildistatud ja läbi vaadatud, siis raamatus on muidugi enamus kirjeldatud kohti tuttavad. Aga hea on näiteks teada, et Russalkast Lauluväljaku poole asus jalgupidi meres postidel kohvik "Kajak". Seesama Russalka rand, aga kesklinna poolel oli supelsakste paradiis. Seda jälle ei teadnud. Supelsalongi hiigelkompleksist on säilinud vaid vana vannimaja Narva mnt 80, mis tegelikult peagi uusarenduse alla maetakse, vähemalt on vannimaja juba pikalt müügis olnud.
Raamatu kaantel asub artikliviidetega kaart. Kahju, et loodusliku osaga park ise on üsna väheste punktidega tähistatud, aga eks arhitektuuritaustaga kirjastus ning autorid ongi pigem maju jalutaja raamatusse jäädvustanud. Kunagi maa-ameti kaarte uurides leidsin, et Kadriorus on palju puid ja kive, millel oma ajalugu.
Majadest aga saab tõesti hea ülevaate. Näiteks Pirita tee ja Narva maantee ristmiku lähistel olev küngas oli kunagi suursugune Emil Fahle kodu. Alles on tema tõllakuur Narva mnt 77, kus Kadrioru pargi asju hoovil näha võib koos kaasaegsete mootortõldadega. Sealsamas pargis asub ka Kaitseliidu Tallinna maleva ilus äsja restaureeritud maja, või nagu raamat tutvustab, kunagine Fahle pargis asunud õlletööstur Julius Pfaffi suvemõis.
Noomida saab olümpiakomitee hoone, mis koleda klaasfassaadiga esialgse rõdudega välimuse Pirita tee 8-12 ära rikkunud, salapäraseks jäävad aga Mäekalda tänaval KUMUst seebivabriku ja loomaaia poole jäävad nõlvaalused suvilakesed, mille kohta palju infot pole.
Uusi maju leiab raamatust ka. Vilmsi tänava kolemajad plekkfassaadidega või puuribidega maitsekam uusarhitektuur Kadrioru staadioni väravas, kadunud nõukogudeaegne jäähall, kõik on esindatud. Jalutajale on infot palju. Kui nüüd veidi ka viriseda, siis kas trükis või trükiettevalmistuses on piltide värvid veidi üle keeratud ja kohati liig kontrastsed.
Hiljuti soovitas ka üks tuntud rahvusvaheline turismisait just Kadriorgu rahuliku, impressionistliku jalutusreisi sihtkohaks. Võta tramm ja sõida kesklinnast lõppu välja. Kui loodusest tüdined, käi muuseumides. Kui muuseumidest saab küllalt, longi Oru tänava kandis villade vahel. Kastanid, alleed, tiigid, luiged-pardid, meri - kõik on jalutuskäigu kaugusel.