Pingviinikaamera Antarktises

Saksa turvakaamerate tootja Mobotixi IP kaamerad tähistavad praegu, hilissuvel oma 10. aastapäeva Antarktika uurimisjaamas. Kaamerate eesmärk on anda edasi pilti raadioteleskoobist, kuid lisaks jäävad mõnede kaamerasilmade ette tuhanded pingviinid, kes kaameratest mööda jalutavad ning kellele on tekkinud internetis isegi oma fännide grupp.

Mobotixi kaamerad on viimased 10 aastat jälginud O’Higgins’i nimelist Saksamaa uurimisjaama Antarktikas (German Antarctic Receiving Station), mis kogub andmeid geograafilistelt satelliitidelt ja tähtedelt.

Esialgu jälgiti raadioteleskoopi analoogkaameraga, kuid see suutis pilti edasi anda vaid heades tingimustes, kus oli piisavalt nähtavust ja valgust. Kuna raadioteleskoobi jälgimine, et veenduda, et see töötab korralikult, on uurimisjaama jaoks äärmiselt oluline, siis otsustati minna üle Mobotixi IP kaamerale M1, mis teeb kõrge resolutsiooniga pilte isegi väga kehvades tingimustes.

Mobotix M1 kaamera peab Antarktises kannatama temperatuurie alates +10 kraadist kuni -30 kraadini ja tugevat tuult, mis puhub kuni 250 kilomeetrit tunnis. Samuti peab kaamera suutma teha korralikke pilte täielikus pimeduses. Seni on aga kõik viis Mobotix kaamerat imehästi oma tööga hakkama saanud ning ühtegi probleemi seni avastatud pole. Põhjus peitub ilmselt selles, et kaamerad ei kasuta mehaanilisi mootoreid läätsede ega liikumise jaoks ning kaamerad töötavad ilma soojenduse ning jahutuseta. Mobotixi kaamerate elektritarbimine jääb 3-4 W piiresse, kusjuures tavaline soojendusega kaamera tarbiks samades tingimustes umbes 10 korda rohkem ehk 40 W.

Aastate jooksul on kogu uurimisjaama süsteemi laiendatud ning lisandunud on ka kaameraid – kaks kaamerat jälgivad piirkonda ümber jaama ja kaks lisakaamerat filmivad pingviinide tegevust. Kaameraid vahetatakse pidevalt uuemate ja paremate mudelite vastu ning see tagab ka nende suurepärase vastupidavuse ekstreemsetes ilmastikuoludes.

Pingviinid, kes kaamera vaateväljas jalutavad, pakuvad rõõmu kõigile – nad on igati oodatud külalised nii teadlaste kui ka fännide jaoks, kes neid interneti kaudu jälgides armastavad ennast nende tegemistega kursis hoida. Tänu pingviinidele on Mobotix M10 esimene loomade veebikaamera Antarktises.

Pingviinikaamera pilti saab nähaaadressilt http://www.martingrund.de/pinguine/index.htm  ning jaama http://ivs.bkg.bund.de/vlbi/ohiggins/.

O’Higgins’i jaama (German Antarctic Receiving Station) loojaks on Saksamaa kosmosekeskus (the German Aerospace Center) ning Saksamaa Kartograafia ja Geodeesia Föderaalagentuur (the German Federal Agency for Cartography and Geodesy). Madalaim temperatuur, mis kunagi maal mõõdetud on, mõõdeti Antarktises 21.juulil 1983.aastal Vostoki jaamas – temperatuur oli siis -89,2 kraadi.

FOTO: (CC) Jerry Fiddler

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.