Foto: (CC) Sunetra / Pixabay
Talvereiside hooaeg on alanud ning paljud eestlased rendivad suusapuhkuse ajaks auto põhiliselt Lääne- või Kesk-Euroopasse, et lennujaamast kuurorti jõuda. Talvisel autorendil tuleb aga tavalisest rohkematele nüanssidele tähelepanu pöörata, et jõuda turvaliselt sihtpunkti.
Talverehvid või ketid?
“Suusareisile autot rentides tuleb lisaks tavarendile juurde broneerida ka talverehvid või vajadusel ka lumeketid. Põhja- ja Kesk-Itaalias on need juba broneeritud auto hinnas,” selgitas autorendiettevõtte Budget välisrendi juht Meryl Kärner. „Ka Saksamaal on 1. novembrist kuni 31. märtsini talverehvid tavabroneeringute puhul üldiselt hinna sees, talvekette saab soovi korral lisaks tellida. Mõnede eribroneeringute puhul võib lisanduda teatud tasu, “tõdes Kärner.
Eriti varajased suusapuhkajad oktoobris või vastupidi hilised reisijad aprillis peavad talverehvide soovist eraldi teada andma,“ juhtis ta tähelepanu. Teistes paikades, näiteks Austrias, saab nii talverehve kui lumekette päringu alusel küsida, lisas ta. Üldiselt oleks tema sõnul mõistlik igas paigus ka lumeketid pakiruumis hoida, kuna mägistel teedel on turvalisuse tagamiseks neid tarvis.
“Austrias saab autot rentides juurde võtta ka Autopass seadme, mis registreerib kasutaja teemaksud terve reisi vältel – sõitjal tuleb teemaksud tasuda alles rendiperioodi lõppedes rendifirmale,” tõi Kärner esile mugavust ja praktilisust.
Suusavarustuse paigutamine
Üle maailma tegutseva Budget autorendi andmetel ei ole Euroopa autorendi parkides saadaval suusabokse, kuid see-eest saab lisavarustusena rentida suusaraame, mis mahutavad kuni kaks paari suuski. “Kui reisiseltskonnal on kaasas rohkem spordivarustust, tasub eelistada minibussi või mahtuniversaali – kokkuvõttes tuleb suurema auto rendi maksumus soodsam kui lisavarustusega väikeauto rent,” selgitas Budget välisrendi juht.
Talvine kütus
Kliendil tuleb kindlasti autorendifirmat informeerida mägedesse sõitmise plaanist – seda eriti Itaalias – sest mõnes autos ei pruugi olla talvist kütust. Tanklates on olemas ka ainet, mis kütuse külmumist takistab – näiteks “Heet”, selgitas Kärner.
Talvistes tingimustes tuleks alati hoida ka kütusepaak vähemalt poolenisti täis ning arvestada tuleks sellega, et bensiinijaamasid ei pruugi väga tihedalt olla, eriti hõredalt asustatud piirkondades ja mägiteedel.
Kasuks tuleb ka, kui bensiinipeatused juba teekonda valides ette planeerida. Kui sõitmist on palju ja vahemaad pikad, võib küll pidev tankimine tülikas olla, kuid võõrastel talvistel teedel peab ka raskemateks olukordadeks valmis olema, vahendas Kärner klientide kogemusi. „On olnud ka juhtumeid, kus reisijad on raskete liiklusõnnetuste tõttu pikkadeks tundideks hiigelummikutesse sattunud ning sellistel puhkudel, külma ilmaga, on kütus eriti oluline, kuna vähemalt saab autos sooja hoida,“ tõi aurorendifirma Budget esindaja näitena välja.
Väldi vähemkasutatavaid teid
„GPSi seadistamisel võiks märkida, et soovite kõige lühema teekonna asemel eelistada maanteid ja kiirteid, et talvistes tingimustes ei satuks vähekasutatud kõrvalteedele, mille läbimine võib osutuda tõeliseks katsumuseks, eriti mägistel aladel,“ pani Kärner reisijate südametele.
Samas ei teeks üldse paha, kui mõnest teeäärsest supermarketist autosse ka väike labidas osta, kuna suusapiirkondades võivad ilmastikuolud väga lühikese ajaga tundmatuseni muutuda ning lumme kinnijäämise korral võib labidast suurt kasu olla, tõdes autorendiettevõtte esindaja.
Salvesta rendifirma abitelefon
Kindlasti tasub oma telefoni salvestada rendifirma ööpäevaringne kliendiabi telefon, kuhu saab rendiperioodi jooksul küsimustega pöörduda või kuhu tuleb autoga seotud muredest koheselt teada anda. „Number on leitav kliendi rendilepingust,“ juhtis Kärner tähelepanu. Samalt numbrilt antakse abi ka rikke või muude tehniliste probleemide korral, selgitas Budget välisrendi juht.