Kõigile on selge, et sel aastal oli turism üsna varjusurmas nii sisse kui välja liikunud puhkajate osas. Kui suur oli kukkumine, seda näitab mobiilioperaatorite rändlusteenuste statistika. Elisa rändlusteenuste andmete põhjal teenindas nende võrk tänavu suvel välismaalasi poole vähem kui mullu, välisriikidesse rändas eestlasi suvel aga 34 protsenti vähem.
Soojad ja päikesepaistelised suvekuud on möödas ning eriolukorra kaotamine lubas inimestel suve peaaegu tavapäraselt nautida. Tulenevalt üle maailma levivast nakkusohust sai suure hoobi aga kodumaine turismisektor.
Elisa rändlusteenuse statistika võrdlusest ilmneb, et tänavu juunis, juulis ja augustis langes Eestisse tulnud turistide arv üle poole, kokku 54 protsenti. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann sõnas, et suvekuudel hoidis turismi üleval nn Balti mull. „Ainsad arvestatava külaliste arvuga turistid tulid peamiselt Lätist ja Leedust ning ka Soomest. Nimetatud lähiriikidest tulnud turistide arv langes vähem kui poole võrra, kuid näiteks Rootsist tuli Elisa andmetel välismaalasi juba kahe kolmandiku võrra vähem.“
Tavapärasest liiklusest mujalt Euroopast jäi alles ainult neljandik ja ilmselt andis suurima hoobi turismile katkendlik lennuühendus, sest sarnase käitumismustriga olid ka Eesti turistid. „Kohati tundub, et piirangutega tehti majandusele justkui karuteene, sest väliseid turiste riiki ei tule, kuid eestlased on endiselt altid reisima,“ kirjeldas suvist olukorda telekomiteenuste juht.
Erinevalt välisriikidest tulnud turistidest ei langenud eestlaste reisimine nii madalale ja peamiselt käidi riikides, kuhu oli võimalik ja turvalisem minna – Läti, Kreeka, Tuneesia, Belgia, Luxemburg, Soome, Leedu ja Norra. „Lähiriikidest peljati enim Rootsit, kus reisijate arv oli vaid veerand tavapärasest mahust. Päikesereisid Egiptusesse, Türki, Bulgaariasse või Hispaaniasse jäid pea olematuks, mahud langesid drastiliselt,“ lisas Ploomann.
Kuude lõikes on Eestisse reisivate turistide arv olnud languses alates märtsist, kui kehtestati eriolukord. Kõige rohkem tuli turiste Elisa andmetel Eestisse juulis, kuid eestlased ise reisisid kõige rohkem augustis.