Suvi on eestlase jaoks olnud ikka ja alati hea automatkade aeg ning reise võetakse ette nii kodumaal kui ka Euroopas. Selleks, et puhkus hästi õnnestuks, on enne pikale autoreisile minekut mõistlik neljarattalise sõbra seisukord üle vaadata.
Topauto järelteeninduse juht Aivar Kägu annab nõu, millele tuleks enne suvist pikemat sõitu tähelepanu pöörata.
Autot pikemaks matkaks ette valmistades tuleks meeles pidada seda, et tegu pole paaritunnise retkega maale ja tagasi, vaid autoga sõidetakse läbi tuhandeid kilomeetreid. Isegi Eestis ringi tiirutades tiksub tuhat kilomeetrit üsna kiiresti täis. Üks kõige kiiremini kuluvaid süsteeme on veermik ning seetõttu tuleks kindlasti üle kontrollida masina sillad, puksid, pidurid, laagrid ja muud liikuvad osad.
„Kõige olulisemad on pidurite hea seisukord, kuna need vastutavad ohutu ja kiire seisma jäämise eest. Näiteks Euroopasse sõites ei ole mõtet sinna minna kolmandiku piduriklotsidega, sest sõita tuleb lisaks pikale teele ka mägedes, kus pidureid keskmisest rohkem kasutatakse,“ selgitab Kägu.
Pidurid on mägedes sõitmiseks hädavajalikud, kuid üle neid ei tasu pruukida, sest vastasel korral võivad need põlema minna. Pigem tuleks mäest alla sõites hoogu pidurdada käiguga ning pidurdada ainult vajadusel.
„Mida väiksem mootor, seda vähem ta pidurdab ning seda rohkem tuleb piduripedaali vajutada. Täislastis miniautoga mäest alla sõitmine vajab oskuslikku juhti, kes teeb vahepeal peatusi ning laseb piduriketastel jahtuda. Muidu võivad piduriklotsid kiirelt kärssama minna ning suur kuumus deformeerib ka pidurikettaid, mis omakorda tähendab juba remondivajadust,“ ütles Kägu.
Lisaks piduritele tuleks ära vahetada kõikvõimalikud vedelikud alates õlidest ning lõpetades piduri- ja jahutusvedelikuga. Auto saab pikal sõidul harjumuspärasest rohkem koormust ning seetõttu pole mõtet riskida sellega, et keset reisi tuleb hakata remonditöökoda otsima. Arvestada tuleks ka eeldatavat läbitavat kilometraaži, et korralise hoolduse aeg keset puhkust kätte ei jõuaks.
„Selleks, et auto reisiks ette valmistada, on ta kõige õigem viia ise enne hooldusesse, kus spetsialistid oskavad pöörata tähelepanu ka sellele, millega inimene tavaliselt ise ei oska arvestada. Näiteks tuleks veenduda, et autol on olemas tungraud ja varuratas. Uuematel masinatel ei pruugi varuratast olla, kuid siis tuleks vaadata, et rehviparanduskomplektid on töökorras ning kehtivad,“ loetles Kägu.
Neile, kes lähevad välismaale matkale uuema autoga, soovitab Kägu üle kontrollida, millised garantiitingimused läbitavates riikides autole kehtivad, kuna need võivad olla Eestist erinevad. Kindlasti tuleks veenduda, et sihtriigis autoabi teenus kehtiks.
Lõpetuseks võiks aga veenduda mugavusvarustuse korrasolekus. Selleks tasub täita konditsioneer, vahetada kojamehed, et ootamatus ja tugevas lõunamaises paduvihmas mitte hätta jääda ning vaadata, et töötaks kõik auto elektriseadmed.
„Reisil on vaja laadida autos mitmeid telefone ja muid seadmeid, seega võiks kaasas olla varukaitsmeid, sest kui ühendada korraga palju elektritarbijaid, kipuvad kaitsmed läbi minema, eriti sigaretisüütaja kasutamise korral,“ rääkis Kägu.
Samuti tuleb reisil hoolitseda autos viibijate turvalisuse eest. Autos ei tohi olla lahtisi asju, mis võivad äkkpidurduse korral ohtlikuks osutuda, seega on pagasikatte olemasolu väga tähtis. Teine võimalus on kaasa võetavad asjad panna katuseboksi.