Viking Glory saab üheks maailma kliimaneutraalseimaks reisilaevaks

Viking Glory.

Viking Glory uued tehnilised lahendused teevad selle üheks maailma kõige kliimanutikamaks reisilaevaks. Laevamootorist eralduv heitsoojus muudetakse näiteks elektriks, samal ajal kui veeldatud maagaasist tekkivat külma kasutatakse jahutuseks. Laevanina vähendab veetakistust, automaatne kontrollisüsteem seiskab aga konditsioneeri tühjades kajutites. 

Viking Glory hakkab reisijaid sõidutama alates märtsist ning eeldatavasti toodab oma eelkäijast üle 25% vähem heitmekoguseid. Viking Glory ja Viking Grace, mis alustas Turu-Stockholmi liini teenindamist 2013. aastal, on nüüdseks kaks kõige kliimatargemat laeva, mis Läänemerel seilavad.

„Viking Gloryt kavandades võeti arvesse nii tõhusus, keskkonnanõuded kui ka tulevik. Kümme aastat tagasi oli Viking Grace maailma kõige keskkonnasõbralikum reisilaev ja nüüd kasutab kordades suurem Glory sellest 10% vähem kütust,“ ütles Viking Line’i jätkusuutlikkuse juht Dani Lindberg.

Ühtlasi tõi Lindberg välja, et Glory Azipodi kruvid ja muud tehnilised uuendused säästavad sadamas märkimisväärselt aega ning iga säästetud minut toob merereisil kaasa vähem heitgaase. Ka laeva teekonda hakatakse muutma vastavalt ilmastikutingimustele ja ajagraafikule. 

Viking Line’i eesmärk on arendada kõiki oma laevu nii, et need oleksid kogu elutsükli jooksul kõige energiasäästlikumad. Uuendatakse juhtimis- ja kliimaseadmeid ning igal aastal paigaldatakse laevadele uut tehnikat. Lisaks puhastavad tuukrid laevade põhjasid regulaarselt. Nii vähendatakse veetakistust, kütusekulu ja vajadust kasutada mürgiseid värve. 

Omadused, mis muudavad Viking Glory kliimatargaks laevaks, on sellised: 

  • Mootorid, mis töötavad täiesti väävlivabal veeldatud maagaasil. Viking Glory on üks esimesi laevu maailmas, mis kasutab Wärtsilä 31DF kahekütuselisi mootoreid. See võimaldab optimeerida kütusekasutust tekitamata raasugi väävliheitmeid. Lisaks eraldavad need mootorid vähem süsinikdioksiidi kui diiselmootorid.
  • Azipodi rootori kruvisüsteem. ABB sõukruvisüsteemiga on sadamas lihtsam pöörata, laeva manööverdamiseks kulub vähem aega ja kütust.
  • Laevakere optimaalne disain. Azipod süsteemi kasutades oli võimalik Viking Glory planeerida nii, et laeva töötades on takistusjõud umbes 8% väiksem kui traditsioonilise sõukruviga laeval. Kere disain vähendab lainete teket ja ka kütusekulu.
  • Mootori heitsoojuse muutmine elektriks. Viking Glory on varustatud Climeoni taastuvenergia süsteemiga, mis muudab mootoritest eralduva soojuse elektriks. Süsteem toodab eeldatavalt 40% reisijateveoks vajaminevast elektrist.
  • Kliimaseadme ja valgustuse dünaamiline juhtimissüsteem. Viking Glory tühjades kajutites lülituvad välja tuled ning kliimaseadmed ja küte keeratakse automaatselt madalamaks. Dünaamiline juhtimissüsteem on ühenduses laeva broneerimissüsteemiga.
  • Senisest tõhusam taaskasutus. Viking Line’i laevade pardal pööratakse suurt tähelepanu taaskasutusele – ja see kehtib ka Viking Glory kohta. Taaskasutatakse klaaspakendeid, vanametalli, paberit ja pappi. Metallpurkide ringlussevõtt kulutab 75% vähem energiat võrreldes uue rauamaagi tootmisega. Glory pardal kogutakse ka toidujäätmeid, mida kasutatakse biogaasi tootmisel.
  • Toidujäätmete vähendamine restoranides. Töötajad tegelevad iga päev jääkide vähendamisega. Näiteks restoranid pakuvad toitu valmisportsjonitena ning kohvikutes valmistatakse võileibu vastavalt nõudlusele. Menüüd kohandatakse sõltuvalt koostisosade kättesaadavusest ning võimalusel pakutakse alati kohalikult toodetud ja jätkusuutlikke alternatiive.

Loe Viking Glory tehnoloogiast lähemalt siit.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.