Kuidas faktooring töötab

Foto: Lukasz Radziejewski, Unsplash

(Sisuturundus)

Ettevõtte rahastamine on oluline otsus, mis vajab hoolikat planeerimist. Ettevõtte rahastamiseks on palju võimalusi, sealhulgas pangalaenu võtmine, sõprade ja pere käest raha laenamine ning võlafinantseeringu kasutamine. Igal neist meetoditest on oma eelised ja puudused.

Ettevõtte rahastamise kõige traditsioonilisem viis on laenu võtmine. Pangast ja muudest laenuasutustest laenude võtmisel on tavaliselt madalamad intressimäärad kui muudel laenu tüüpidel ning tingimused on tavaliselt fikseeritud. Sel juhul teate täpselt, milline on teie kuumakse ja kui kaua laenu tagasimaksmisega aega läheb. Kuid, kui te ettevõte on alles alustav või teie krediidiajalugu on halb, võib laenu võtmine olla piiratud.

Sõpradelt ja perelt raha laenamine on ettevõtte rahastamiseks suurepärane viis. Intressimäärad on tavaliselt laenudest madalamad ja võimalik on kokku leppida paremad tingimused. Kuigi see variant võib osutuda ohtlikuks, kui suhe katkeb või raha ei maksta tagasi. 

Võlafinantseering on laenurahastamise liik, mis kogub ettevõttele raha finantsasutustelt raha laenamisel. Laenuandja annab teatud summa raha, mida nimetatakse põhisummaks, laenuvõtja on kohustatud selle summa koos intressidega tagasi maksma. Sellel variandil on krediitkaartidest ja personaalsetest laenudest madalamad intressimäärad. Samuti on sellele lihtsam kvalifitseeruda kui pangalaenule.

Selle meetodi valivad paljud ettevõtte omanikud, kuna see on kõige kergemini saavutatav. Võlafinantseeringu kaalumisel saate alati lisainfot otsida smefinance faktooring kohta, plusside ja miinuste hoolikas kaalutlemine on oluline, et kindlaks teha, kas see on teie jaoks õige valik. Kuid enne selle juurde asumist uurime kõigepealt, mis võla faktooring on.

Mis on võla faktooring?

Debitoorsete võlgnevuste faktooring on nõuete või arvete allahindlusega müük välisele ettevõttele koheselt raha kätte saamiseks. Võla faktooring võib pakkuda ettevõtetele vajalikku käibekapitali ja parendada nende rahavoogu. Seda saab kasutada ka kasvukapitaliks ja ettevõtte laiendamiseks. Faktooringuteenuseid pakkuvaid ettevõtteid on palju, millest igaühel on omad tingimused. Enne faktorfirmaga koostöötamist on oluline mõista kõiki nende teenustega seotud tasusid ja kulusid.

Debitoorse faktooringu peamine eelis on see, et see võimaldab ettevõtetel arveid koheselt rahaks teha. See võib olla suureks abiks ettevõtetele, kellel on oma eesmärkide täitmisega raskusi või kes vajavad ettevõtte arendamise rahastamiseks lisaraha. Siiski on faktooringu kasutamisel ka puudusi. Üheks suurimaks puuduseks on see, et ettevõtted peavad maksma teenusega seotud tasud ja kulusid. Need tasud kogunevad kiiresti ja võivad mõjutada ettevõtte rahavoogu.

Vaatamata oma ilmsetele negatiivsetele külgedele on debitoorsete arvete faktooring endiselt üks populaarsemaid viise ettevõtte rahastamiseks. Sageli ongi see ainuke viis vajalike rahaliste vahendite hankimiseks.

Kuidas see töötab?

Faktooring on viis, kuidas ettevõte saab kiirelt raha, müües arveid (klientidelt laenatud raha) kolmandale osapoolele. Kolmas osapool, tuntud kui faktor, maksab ettevõttele mingi protsendi kogu võlgnetavast summast ja nõuab klientidelt raha tagasi. See meetod aitab ettevõttel vajadusel rahavoogu aktiveerida, samas võib see olla kulukas.

Kes peaks selle kasuks otsustama?

Võla faktooring annab ettevõtetele suurepärase võimaluse käibekapitali saamiseks, samal ajal traditsionaalse laenuvõtmise riske vältides. Samuti sobib see sagedaste arvetega või suurte tasumata arvetega ettevõtetele.

Asjaolud, millega arvestada

Enne faktooringu kasuks otsustamist peaksite arvestama mõne asjaoluga. Esitek  peate olema veendunud, et suudate arved õigeaegselt tasuda ja et teil on kliendid, kes on nõus maksma. Vastasel juhul ei pruugi faktorfirma teiega koostööd teha. Teiseks peate olema nõus ideega, et keegi kogub teie nimel klientidelt  raha. Oluline on meeles pidada, et olete neile võlgu. Sellisena nõuavad nad traditsionaalsetest laenuandjatest kõrgemaid intressimäärasid.

Kui kaalute oma ettevõtte rahavoo parendamiseks võla faktooringut, konsulteerige lisateabe saamiseks oma raamatupidaja või finantsnõustajaga. Nemad võivad aidata teil mõista sellist tüüpi rahastamise plussidest ja miinustest ning aru saada, kuidas see teie ettevõtte puhul võiks toimida.

Kokkuvõte

Debitoorsete võlgnevuste faktooring on nõuete või arvete allahindlusega müük välisele ettevõttele koheselt raha kätte saamiseks. Võla faktooring on suurepärane võimalus käibekapitali vajavatele ettevõtetele, kes samal ajal soovivad vältida traditsioonilise laenuvõtmise riske.  Enne võla faktooringu kasuks otsustamist veenduge, et olete arvete õigeaegselt tasumiseks võimeline ja teie kliendid on nõus maksma. Võla faktooring on teie ettevõtte jaoks õige. Ärge unustage arvesse võtta nii plusse kui ka miinuseid, enne kui otsustate, kas see on teie ettevõttele õige valik.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.