Pühapäevaleht, elu, reede, rubriik "VOJAAZH" 1994.
Kaido Einama
Kui Pariisi mineku eel üritatakse väita, et enne sinnakanti rändamist tuleb ära käia Nuustakul, siis Prahasse sõitjale ei soovitata tavaliselt midagi. Kunagine "välismaa" sisaldas ju ka seda pealinna , mis jäi ühest "raudsest eesriidest" siiapoole ja sinna sai üsna väikese jõupingutusega tuusiku hankida. Sellepärast ei põhjustagi teekond Prahasse ambitsioonikaid hüüatusi a'la "Küll mul ikka veab!" ja "Ega ma teist korda siiakanti enam satu". Ometi on ka Praha koht, kuhu tasub minna. Kasvõi sellepärast, et
seal on palju vaadata.
Ükskõik, kus teid lennuki, bussi või rongi pealt maha pannakse, jõuate varem või hiljem oma eksirännakutega Karli sillale. Jess! See on midagi tõelisele turistile, kes hindab ajaloolisi väärtusi ja turismindusega kaasaskäivat sebimist. Inglased kutsuvad tuntud objekti Charles Bridge'iks, sakslased Karlsbrücke'ks ja tðehhid ise Karluv Most'iks. Ehitis on kaunistatud pühakute kujudega. Nende vahel-ümber sagib nii tðehhe ja mustlasi, kelle peamine huvi näib olevat turistidelt raha välja meelitada.
Kui tekib soov silda natukene kõrgemalt kaeda, võib ronida silla kindlustustorni. Olles vaeva näinud ja peaaegu üles jõudnud, tuleb lunastada umbes 10 Tðehhi krooni maksev pilet, et vaateplatvormini jõuda. Kui rahast kahju hakkab, saab linna vaadata piletikontrolli juurest läbi paarikümne sentimeetri laiuse tolmuse klaasiga kaetud pilu, mis kunagi on kasutusel olnud laskeavana.
Kõrvuti ausate nännikaupmeestega
tegutsevad sotsialismist vabanenud linnas meilegi tuttavad tagides valuutavahetajad. Nahk tõmmatakse üle kõrvade pahaaimamatul turistil just niisamuti, nagu meilgi. Raha vahetades võib saada "nuku", s.t väärtusetute paberite pataka, teadmatuses välismaalastele määritakse kaela ka kehtivuse kaotanud Tðehhi-slovaki Liitvabariigi aegseid rahatähti.
Praha kindlus
on järgmine koht, mis jääb vanalinna poolt üle silla minnes lausa tee peale ette. Mööda üsna pikka treppi üles mäe otsa jõudes satub reisija esmalt avarale platsile, kust avaneb ilus vaade kogu linnale (tekib veidi kodune tunne - vaateterrassid meenutavad Toompea vaateplatvorme). Veel mõned sammud ja oletegi Tðehhide kunagise kuninga lossi väravas, mida valvab tðehhi sõdur - hea koht huvitava pildi tegemiseks!
Vanalinnas saab nautida turu madalaid hindu, mis on lähedased Eesti omadele, osta võib ka odavat ja tuntud headuses tðehhi kristalli. Tasub minna ka Juudi kvartalisse, kus töötavad 6 sünagoogi ja kus asub maailmakuulsa kirjaniku FRANZ KAFKA (tema tuntumad teosed on näiteks "Loss", "Metamorfoos", "Protsess", "Ameerika") perekonna hauaplats.