Kõrg-Tatrad on eestlaste seas populaarne koht talvise suusapuhkuse veetmiseks, kuid ka suvel on seal nii mõndagi teha. Lisaks saab nüüd talvisel ajal Tatratesse sõita tõsisemaks murdmaapuhkuseks - Slovakkia laienev mäepiirkond pakub nüüd turistidele lisaks mäesuusatamisele ka murdmaasuusatamise võimalusi, mille rajamiseks investeeriti üle 50 000 euro. Lisaks on sealkandis nagu ka Tallinnas tasuta bussid suusatajatele.
Murdmaarajad on üle 50 km pikkused ning neid leiab kolmest Kõrg-Tatrate suusakuurortist: Tatranská Lomnicas, Štrbské Plesos ja Starý Smokovecis.
"Kõrg-Tatrates on kuurordid tegutsenud juba 110 aastat, kuid piirkond muutub ja uueneb pidevalt. Meil on olemas oma mäe- ja murdmaanõlvad nii lastele, algajatele kui ka edasijõudnutele. Lisandunud on 21 uut kuue istekohaga tõstukit, mis suudavad teenindada 13 000 inimest tunnis ja meie kunstlumi tagab vähemalt nelja kuu pikkuse suusatamishooaja," lausus „Vysoké Tatry“ piirkonna tegevdirektor Lenka Matasovska.
Veel üks uuendus on kõiki kolme kuurorti hõlmav ühine suusapass ja raha tagasimaksmise garantii kasutamata suusapäevade eest. See tähendab, et turist ei pea igale nõlvale eraldi passi ostma, ja kui ostetud on kolme päeva pass, aga seda kasutatakse ainult kahel päeval, makstakse kasutamata päeva eest raha tagasi.
Piirkonnas töötavad ka tasuta bussid, mis viivad suusanõlvadele ja veeparki. Sellega kutsutakse inimesi üles turvalisuse nimel oma autod koju jätma, et mitte sattuda õnnetustesse. Neli bussi mahutavad kokku 240 inimest koos suusavarustusega.
"Piirkond suudab teenindada 21 000 turisti tunnis. Kõige tegusam aeg on talvepühad ja veebruar, mil lastel on koolivaheaeg. Möödunud aastal oli 10% turistidest pärit Balti riikidest," ütleb Lenka Matasovska.
Eestist pääseb Kõrg-Tatratesse mööda maismaad või lennukiga. Auto või bussiga minnes tuleb arvestada 1500 kilomeetri ja vähemalt 24 tunni pikkuse reisiga. Mitmed reisibürood pakuvad paketireise, kus sõit toimub bussi või lennukiga. Hinnatase Tatrates on Eestiga võrreldes soodne ning suusanõlvad väga hästi hooldatud.
Kõrg-Tatrad on Euroopa väikseim kõrgmäestik. See asub Slovakkia ja Poola piiril, ent suurem osa tippe ja orge jääb Slovakkia territooriumile. "Vysoké Tatry" on turismiorganisatsioon. Piirkonnas on olemas mäe- ja murdmaasuusanõlvad, spaa ja tervisekeskus.
Seda, kui palju on viimase viieteistkümne aastaga kohalik turismipiirkond arenenud, saab näha, kui lugeda eestlaste esimestest kogemustest tatrates 1997. aastal. Loomulikult midagi sellist enam kuurortites ammu ei kohta. Kuid eks algas ka Eestis metsiku kapitalismi aeg umbes samamoodi.