Tegemist pole küll hotelliga, aga kuna Karuskosel on siiski esindatud majutuse põhikomponent - öömaja pakkumine, räägime muljetest siin, hotelliarvustuse rubriigis ka.
Karuskose on talumaja Soomaal, Raudna jõe ääres. Sinna saab kohale autoga, vajadusel tuuakse ööbijad kohale ka lähemast bussijaamast Riisalt.
Meie saabusime laupäeval kella kolmeks (mis ongi sealne check-ini aeg). Rahvas majutatakse 2. korrusele, kus on kohti üheksale inimesele. Esimesel korrusel on suur tuba ja köök, kus saab süüa teha.
Linnainimestele, kes satuvad harva tsivilisatsiooni hüvede keskelt eemale, on Karuskose öömaja võib-olla esialgu kerge ehmatus - pole veega tualetti, pesemisvõimalus on minimaalne ja isegi mobiililevi eksisteerib vahelduva eduga vaid maja ees trepil. Meil juhtus ka elekter kahel päeval kolm korda ära kaduma, kuna saabusime just peale suurt tormi, kui üle Eesti oli palju katkestusi. Samuti on kogu talu nii väljast kui seest üsna arhailine. Kuid paljud välismaa loodusturistid just selliseid kohti otsivadki. Ilmselt tuleb neid enne põhjalikult instrueerida, mis laadi öömaja nad keset soid ja metsi saavad.
Karuskosel saab lõpetada mõne kanuumatka või alustada rabamatka Ingatsi matkarajal. See on ka lastega läbitav, nagu selgus.
Omapärane on majani jõudmine - üle kitsa rippsilla. Eriti põnev on silda ületada näiteks hommikul, peale hallaööd. Siis on silla lauad jääs. Hea tasakaaluharjutus.
Hommikul võib kohata üsna suure tõenäosusega loomi maja ümber askeldamas - kitsi, sigu, kährikuid. Viimased käivad pimedas õuntega maiustamas. Meil õnnestus näha kitsi, kuulda öösel kährikuid ja autopõhjaga kombata sigade üles songitud hunnikuid tee keskel.
Karuskosel on korralik suitsusaun. Seda köetakse viis tundi, seega peab selle mõne aja varem ette tellima. Saun on igati hea, kuid meie magasime õige sissemineku aja maha - oli teine jõudnud juba natuke ära jahtuda, kuna läksime sauna ettenähtust kolm tundi hiljem. Kuid suitsusaun püsib kuum kaua ja nii oli ka hilja veel suhteliselt soe. Ja pime. Sest suitsusaunas pole elektrit. Aitas õueküünal, mis kumas sauna eest leiliruumi tahmasest aknast läbi.
Pesime jões ilma seebita - ökoloogiliselt. Tundub, et suitsusaun desinfitseerib hästi, sest higi sai maha ja tunne oli pärast suhteliselt puhas. Ei haisenud higi järgi, vaid kerge suitsulõhn ainult oli juures. Valge jopega suitsusauna eesruumi minek oli muidugi viga.
Veel on Karuskosel ujuvsaun, mis puuehitisest palgiparvel on vahepeal transformeerunud ujuvaks telksaunaks. Selle saab kiiresti soojaks ja on suurem ka, kui endine "Pühamüristus". Seda me ei proovinud.
Seekord jäi proovimata ka ahjuga köetav veetünn, kuid seda oleme varem kasutanud. Suitsusauna kõrvale ilmselt väga mugav neil, kes ei taha külma ja kiirevoolulisse Raudna jõkke karata.
Teise korruse ahju tuleb külma ilmaga ise kütta ja kuna see on väike, tuleb karmima pakasega ikka kõvasti kütta.
Kokkuvõtteks võib öelda, et Karuskose talu on askeetlikuma kohtlemisega harjunud matkajale, kultuurðhokk võib tabada mugavustega harjunud hotellikülastajat. Kuid täismugavused ootavad näiteks läheduses asuvas Jõesuu hostelis. Karuskosele lähevad need, kes tahavad tsivilisatsioonist võimalikult eemale pääseda. Näiteks on see hea koht raba- või kanuumatka lõpetamiseks.
PLUSSID
- eraldatus
- eksootika
- suitsusaun
- kanuumatkaradade ääres
MIINUSED
- kesine pesemisvõimalus
- mobiililevi puudumine
- halb ligipääs vesistel aastaaegadel
HIND: terve maja 2000 krooni, võimalik ka voodikohtade kaupa vastavalt hooajale.