Kuu aega tagasi kirjutasime, et Reisijutud.com kolis. 30 päeva. Nüüd on aeg meenutada, mis siis vahepeal sai.
Suhteliselt vaikne on olnud, aga mitte nii vaikne, kui keset suve. Välisautoreid on lisandunud, partnereid ka. Uudistes on oldud, reisil muidugi ja natukene ka teadliku reisimise propageerimist tehtud. Aga nüüd kõigest, nagu ikka, järjekorras.
1. Muinastulede ööl käisid?Reisijutud.com käis. Või peaaegu käis. Olime Käsmus, Teadus.ee suvepäevadel (ja öödel) ning nende käigus sattus Käsmu randa ka iidne traditsioon süüdata suve lõpu märgiks Läänemere kallastel märgutuled. Külmaks kiskus – esimest korda alla kümne kraadi juba päeval, kuid nüüd, soojal vananaistesuvel, ei taha seda enam meenutadagi.
2. Rafting jälle moes.Raske on juba leida aastaaega, kus Eestis raftingut ei saa pidada. Kord talvel, kord suvel, nüüd siis sügise hakul ka. Suured vihmad olid muutnud raftinguparvedega laevatatavateks nii Jägala kui Pirita ning meie luuresalk tõi Keila jõelt sõnumi, et joast allpool on samuti selline kärestikuline jõgi, et kannataks parvetada.
3. Esimene euromatkarada eravalduste vahel.1996. aastal käisime pidulikul Eesti esimese euroraja avamisel (kohal oli ka minister), nüüd proovisime sedasama rada 12 aastat hiljem. Oli läbitav. Ehkki – samm vasakule, eravaldus, samm paremale – eravaldus. Või meri. Aga läbitud ta sai. Tegime träki koos tagasiteega Keila-Joale, kes tahab, võib proovida – kokku 20 km.
4. Korrespondent Inglismaal.Meil on nüüd omainimene Briti saarel – Torquays. Leiutaja.com kirjutab (eestikodu.com-ist), et Inglismaa Rivieras (kus kohtab ka palme) algas kuulsa krimikirjaniku Agatha Christie festival. Teateid Inglismaalt tuleb veelgi.
5. Korfuke Vahemeres.Eeskujulik näide reisikirjast – käi ise ja lase teistelgi muljetest osa saada. Sitikas kirjutab seekord, kuidas sai käidud Korful.
6. Väike tuur Gruusias.Ajal, kui Gruusiast tulid ärevad sõnumid, paljud oma reise sinnakanti enam ei planeerinud. Igaks juhuks. Kuid on ka seltskondi, kes just kriisikolletesse tahavad matkata. Et ei peaks neid vaid kadedusega teele saatma, võib põnevas piirkonnas reisida ka virtuaalselt. Reisijutud.com prooviski – Tbilsisist Tskhinvalisse. Google Earthi abiga.
7. Suurt pauku ei tulnudki.Käis vaid väike dzinn ja sulanud magnetist auras välja veidi heeliumi. Ehk siis septembri keskpaigas hoidis paljude meeli ärevil Euroopa Tuumauuringute keskuse suur eksperiment, mis käivitati maailma suurimas seadmes, kus pidi imiteeritama Universumi Suurt Pauku väga väikestes mastaapides. Reisijututuba käis täpselt aasta tagasi CERNis, kus see seade asub. Nüüd siis lugu ka mõnede lugejate soovil üleval. Pauk aga lükati edasi kevadesse, nagu räägivad uudised.
8. Matkarada suvilarajoonide vahel.Kiisa kant seostub inimestel peamiselt suvilatega. Aga seal on ka üks täiesti arvestatav matkarada. Reisijutud.com neljaliikmeline seltskond käis ja kaardistas. Kõlbab läbida küll. Täpselt 10 km. Ja suvilaid kohtab minimaalselt.
9. Keava raba mõnesajameetrine rabarada.Kes küll oleks uskunud, et tuntud Keava raba laudtee nii lühike on – sõitsime pealinnast kohale, valmistusime tõsiseks matkaks, aga rada lõppes enne, kui jalad soojaks saime. Kaardistasime siiski ära, sest otsa ülesleidmisega võib olla raskusi. 900 meetrit parklast tornini ja tagasi. Kes tahab pikendada, siis sobivad Keava linnamäe mäestikud ja suusa-rattarada kohe lähedal.
10. Meeletu lennuliiklus.Trillian leidis huvitavad animatsioonid ja kaardid maailma lennuliikluse kohta – millise meeletu kiirusega käib fossiilsete kütuste kütmine 10 km kõrgusel! Ja seda eriti USA-s ja Lääne-Euroopas. Eesti kui pime nurgake on veel lennundusest suhteliselt puutumata, nende kaartide järgi. Muide, meil on üks auhind ka välja pakkuda. Kes läbib Kuusalu uue matkaraja, saab toimetuselt seljakoti. Lootsime ise sinna minna ja raja ära kaardistada, aga tundub, et ei jõudnud.
Kohtumiseni! :)