Vaatamata lumetormidele ja tsivilisatsiooni hetkelisele seiskumisele Eestis on reisijad reisimas ning MTÜ Reisijutud ka Hiinast tagasi. Käisime oma “letiga”, kohtusime turismifirmadega Hiinast, Kambodzast, Nepaalist, Vietnamist ja Itaaliast. Oli kasulik ja hariv, loodetavasti saab peagi kogu kogutud info ka Reisijututuppa üles. Kambodzast midagi juba on.
Soovime talverõõmude jätkumist kõigile. Aga alustame sellest, mis viimasel kuul meie kandis juhtunud on.
1. Valgejärve matkarada Ellamaal.
Kaardistasime taas matkarada. Ilus (soe) sügisene ilm, mis muud kui Lääne-Eestisse antsülusjärve äärde. Mugav rada igasugusele seltskonnale, piisavalt lühike ja samas piisavalt vahelduv, et ära ei tüütaks. Otseselt raba polegi, on lubjapõhjane Valgejärv, millest laudtee läbi kulgeb. Peaks ka praegu olema peaaegu kummikuvabalt läbitav.
Nüüd uudiseid natuke kaugemalt – Trillian leidis, et kosmosetoit on vaatamata “Kosmose” marmelaadi kadumisele endiselt põnev teema. Põltsamaal toodetud tuubiborzh on isegi Wikipedias üleval.
Tegime veel ühe matrakarajakaardistuse ühel soojal sügispühapäeval. Tabasalu Aura rada on lühike, peaaegu lastekas, kui ainult panga peal kulgeda. Ekstremistidele soovitame ühe otsa läbida panga all merepiiril liikudes, kus mahalangenud puud ja maalihked edasiliikumist takistavad.
4. Kas avalike metsaonnide kinnipaneku algus?
kasutaja Nipernaadi küsib, kas RMK on loonud pretsedendi Vanapagana metsaonni sulgemisega, sest varemgi on olnud probleeme igaühe metsaonnidega, kus seltskonnad lagastanud. Igaühel on võimalus kommentaariga sõna sekka öelda.
5. Austraalia sai viisavabaks.
November tõi meile mitu viisavabaduse-uudist. Esimesena Austraaliast – ka sinna saab nüüd vaid internetis ankeeti täites, mis pole siiski viisa-ankeet.
Tsehhi on üks aktiivsematest internetiturundajatest ja nii saadavad nad meilegi palju teateid Prahas ja mujal toimuva kohta. Miks mitte mõni neist avaldada – lugege ise ka.
7. 17. novembrist USAsse viisavabalt.
Kuulujutud pidasidki paika – enne novembri lõppu kadus Eesti kodanikele USAsse reisimisel viisanõue. Kel aga biomeetrilist passi pole, peab muretsema kas uue passi või viisa.
Leiutaja.com ja eestikodu.com looja on Reisijututoa sõber sellest kevadest alates. Saime kokku ja rääkisime ühistest plaanidest. Ja siin üks ühise plaani esimesi tulemusi ongi – reisilugu kohapealt.
9. GPSidesse ilmusid kolmemõõtmelised objektid.
need pole küll tundmatud lendavad objektid, aga põnevad siiski. Garmin, Prestigio (iGo) ja Tomtom uuendasid oma kaarte ning isegi eestis saab nüüd tuntumaid vaatamisväärsusi näha GPSi kaardilt kolmemõõtmelistena – kohe teada, mida peab otsima hakkama ja mis suunast objektile lähened.
10. Hiina ärikultuur - kuidas kohtuda hiinlastega.
Enne kaubandus-tööstuskojaga Hiina minekut laekus Reisijututoa postkasti pikk ja põhjalik õpetus korraldajatelt – itaallastelt, kuidas ärikohtumisel hiinlastega käituda. 60 leheküljene kokkuvõte on ehk ka teistele kasulik. Kuigi ega nii range seal Hiinas nüüd ka polnud see kohtumine... lipsu võis lõdvemaks lasta nii mõnigi kord.
11. MTÜ Reisijutud Shanghai turismiekspol.
Reisijutud käiski Hiinas ära – kaubandus-tööstuskoja kutsel ja koos teiste loodusturismifirmadega. Tulemusi veel ei tea – aga eks varsti hakkab selguma, kas Eesti turistid ja Eesti loodus maailma suurimale (ja varsti võib-olla ka võimsaimale) riigile huvi pakuvad.
12. Kohtumine Kambodzaga.
Kambodza-lugu ongi esimene tähtis saak Hiina turismimessilt – meie boksi külastanud kambodzalane rääkis põhjalikult selle noore turismiriigi vaatamisväärsustest ja jättis materjalid ja kontaktid. Osa on nüüd veebis ka.
Kuna nüüd saab ametis olla Hiina-eri ettevalmistamisega, siis soovitan lainel püsida, kui Aasia huvitab – see ongi Reisijututoas seni suhteliselt vähe kaetud piirkond olnud. Loodetavasti olukord paraneb. Igatahes on meil kirjasaatjaid nüüd üle maa ja Hiinast, Nepaalist Vietnamist ning mujalt sooviti lugusid saata. Võtame muidugi kõik lahkelt vastu.
Ja muidugi võtame lahkelt vastu ka kõik kodumaised lood :)