Reis Berliini, kui maailm on lukku minemas

Berliin, Brandenburgi väravad.

Ehkki Välisministeerium soovitab praegu mitte välisriikidesse reisida, võib arvata või vähemalt loota, et ükskord avaneb maailm jälle ning saab liikuma. Kuid see maailm pole enam turisti jaoks endine. Mis meid ees võib oodata, kui reisida näiteks Berliini?

Praegu on Saksamaa nakatumiskordaja (nakatunuid 14 päeva jooksul 100 000 elaniku kohta) 17,9. Vahepeal liikus see näitaja juba 21-ni, kuid on nüüd taanduma hakanud. Eestis on sama näitaja täna 17,1. Kuid piirangud on kahes riigis väga erinevad.

Elu ühistranspordis

Bussides, rongides, lennukites, taksodes ja sõidujagamisteenustes on maskid kohustuslikud. Kasutatatse kõike: alates ise õmmeldud lihtsatest lappidest, mis jäetakse lõdvalt kinniseotuna sümboolselt näo ette kuni tihedate PP2 respiraatoriteni, mis peavad kinni 95% viirustest. Järjekordades tuleb hoida kahemeetrist vahemaad, bussides-rongides istutakse hõredalt. Peale millegi, näiteks piletiautomaadi katsumist tuleb desinfitseerida. Metroos ja raudteejaamas ei saa avalikele desinfitseerimisvahenditele loota, see peab ise kaasas olema.

Berliini tänav.

Überis on juhti eraldav vahekile, mille peal hoiatatakse: seda kilet ei tohi katsuda.

Juhid ise on siiski enamasti ilma maskideta.

Elu hotellis

Berliini hotellid tegutsevad, kuid oluliselt teistmoodi, kui enne koroonakriisi. See jutt siin käib Berliini kesklinnas asuva neljatärnihotelli kohta. Võib-olla mõnedes teistes hotellides on veidi teistsugused reeglid, aga suur osa reeglitest on linna enda poolt kõigile kehtestatud.

Hotelli juhend.

Hotelli sisenedes tuleb ette panna mask ja kanda seda avalikes ruumides alati. Kui oled oma paberid ära täitnud, viskad kasutatud pastaka spetsiaalsesse desinfitseerimiskasti, mitte ei pane teiste juurde tagasi. Klaasiga eraldatud administraator võtab kinnastega paberi ja lööb andmed sisse. 

Numbritoast on ära korjatud kõik erinevad asjad, mida külaline võiks katsuda: brošüürid, reklaamid, klaasid vannitoast, veekeetjad. Toitu tuppa tellida ei saa, et vältida liigseid kontakte personaliga. Soovitatakse erinevaid pindu võimalikult vähe katsuda.

Hommikusöök on ka eriline. Eelmisel õhtul esitad nimekirja, mitu juustu, vorsti, kurki, tomatit ja kroissanti tahad ning mida peale jood. Samuti tuleb oma söömise ligikaudne aeg ankeeti märkida. 

Hommikul saad restorani uksel kilekindad. mask peab siis juba ees olema. Rootsi lauast tõstad maskis olles ja kinnastega kõik vajaliku taldrikule ning alles oma lauda istudes, kus oled muidugi üksi (ja teised lauad on kahe meetri kaugusel), võid maski eest võtta ja sööma hakata.

Liftiga tuppa tagasi sõites oled ka üksi. Kahekesi lifti siseneda ei tohi, kuigi kõik on niikuinii maskiga.

Kui oled hotellis mitu ööd, siis ei maksa praegu oodata päeval käivat koristajat, kes voodi üles teeb ja prügikasti tühjendab ning lapiga pinnad üle käib. Töötajatega kontakti vältimiseks on vahepealne ruumide koristamine ilma tungiva vajaduseta ära jäetud. Võid koristajad (õigemini desinfitseerijad) muidugi ka ise kohale tellida, kui peaks vaja olema.

Lahkudes peab akna lahti jätma, rätikud vanni, prügi kasti ja uksekaardi või -võtme libistama spetsiaalsesse kasti. Seda muidugi desinfitseeritakse.

DDR Museum

Elu poes ja avalikes asutustes

Poodi, juuksurisalongi või rahvusvahelisele konverentsile sisenedes peab loomulikult arvestama, et kõik eeldavad maski kandmist. Ei tehta numbrit, kui on isetehtud riidest mask, aga midagi peab ees olema.

Poes on tavaliselt nii nagu meilgi maha märgitud järjekorras seismise turvalised vahemaad, muuseumidesse ja teatritesse näiteks on märgitud maha ka sisse ja välja liikumise trajektoorid, et võimalikult vähe teistega kokku puutuks.

Turvamees võib sisse mitte lasta, kui tema arvates on sees juba liiga palju rahvast, et distantsi ei saa hoida. Vahet pole, kas oled lapsega või vanur või kui väljas sajab, ootama pead ikka.

Berliini elu

Elu tänaval

Kõige lihtsam ja muretum on elu tänaval. Seal pole mingeid piiranguid. Võid käia maskita, soovitatav on küll hoida teistega distantsi, kuid inimesed on vabas õhus täpselt samamoodi, nagu enne koroonat. Kui on ilus ilm, siis püütaksegi võimalikult palju väljas olla.

Berliin on jalgrattalinn, neid liigub massiliselt ja ka pea kõik maailmakuulsad elektritõukekate rentijad on kohal (v.a meie Bolt). Kesklinnas on hea jalgsi kulgeda, aga e-tõukerattaga võib ka proovida. See on lihtne, tuleb alla laadida äpp, siduda oma krediitkaardiga ja jälgida juhiseid. Kesklinnas tõukekatest puudust pole. Sõita tohib nendega ainult auto- või rattateedel, kõnniteedel liikumine on keelatud. 

Eestisse tagasi saabudes peab praeguse seisuga jääma isolatsiooni 14 päevaks või tegema kaks kiirtesti, et pääseda varem tööle. Lennuühendus Berliiniga praeguse seisuga säilib, sest selle katkemiseks peaks koroonasse nakatumise indeks tõusma juba üle 25. Praegu paistab, et nii hullusti veel ei lähe, aga sügisel võib veel kõik muutuda, kaasa arvatud piirireeglid.

Asukoht

52.5306386435, 13.383205285

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.