Möödunud aastal vähenenud välisturistide arv on selle suvega märgatavalt kosunud, samas väisasid eestlased välisriike veelgi vähem kui 2020. aastal, selgub Elisa rändlusteenuse statistikast.
Telekomioperaatori Elisa roamingu statistika näitab, et kui 2020. aasta suvekuudel teenindas võrk võrreldes 2019. aastaga ligi poole vähem väliskliente, siis sel suvel on turistid Eestisse naasnud. Elisa võrku kasutavate turistide hulk suurenes tänavu eelmise aasta sama aja võrdluses ligi 60%.
Kuigi välisturistid on enda jaoks taas Eesti leidnud, siis lähtub numbritest, et eestlased sel suvel veel varasemate aastate tasemel reisida ei saanud. Võrreldes eelneva suvega langes tänavu välisvõrkude külastamine ligi 2%. 2020. aasta suvekuudel väisas välisriike 2019. aastaga võrreldes koguni 36% vähem inimesi.
“Reisimine muutus enamike eestlaste jaoks võimalikuks suve teises pooles, mil leidus piisavalt vabasid vaktsineerimisaegasid ning vaktsineerimiskuuri lõppemisest oli jõudnud mööduda nõutud arv päevi,” lausus Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann. “Selle kõrval mõjutas reisimisaktiivsust kindlasti ka see, et kuigi Euroopa piires said vaktsineeritud inimesed võrdlemisi vabalt liikuda, siis näiteks Ameerika Ühendriikidesse või Aasiasse on reisimine endiselt tugevalt piiratud. Samuti kehtib eestlaste ühes lemmik-reisisihtkohas ehk Suurbritannias endiselt vaktsineeritud inimestele testimiskohustus.”
Rändlusandmetest selgub, et need vähesed reisid, mis eestlaste poolt sel aastal ette võetud on, tehti peamiselt Venemaale, Soome, Suurbritanniasse, Rootsi ning Lätti. Kõige agaramad Eesti külastajad on olnud soomlased ja lätlased, kellele järgnevad leedukad ja rootslased ning esiviisikusse mahuvad ka Saksamaalt pärit külastajad.
Kuude lõikes püsis välismaale reisimine võrdlemisi stabiilsena jaanuarist maini ning kasvas hüppeliselt juunist. Võrreldes eelmise aastaga ei osutunud uued siseriiklikud piirangud eestlaste ning välismaalaste reisiharjumustele märgatavat mõju – mõlemad näitajad jätkasid stabiilset tõusu.
Heites pilgu aastale tervikuna, on Ploomanni sõnul näha sarnaseid trende kui suvekuudel: välisriikidesse reisimine vähenes tervikuna ligi 25%, välisturiste saabus Eestisse aga mullusest poole rohkem.
“Eesti avas uksed vaktsineeritud turistidele ning on näha, et seda võimalust on ka ära kasutatud. Alates veebruarist on välismaalaste hulk Elisa võrgus järjest kasvanud ning tipu saavutas see juulis. Samas kõige suuremat aastast-aastasse kasvu on näha aprilli statistikas, mil erinevus selle ja eelmise aasta vahel on ligi kolmekordne,” sõnas Ploomann.
“Võib eeldada, et näeme väikest hüpet eestlaste reisimisaktiivsuses koolivaheaegadel, kuid suuremat muutust on oodata tuleval suvel, mil inimesed on jõudnud maailmas valitseva olukorraga veelgi rohkem harjuda,” märkis Ploomann. “Seda võib siiski mõjutada koroonapandeemia kulg ning teistes riikides kehtestatavad piirangud.”