MICHELIN Guide jõuab Eestisse

Gwendal Poullennec, MICHELIN Guide´ide rahvusvaheline direktor.

 

Esimese MICHELIN Guide Estonia restoranigiidi esitlemine toimub 25. mail 2022. Kuid veel enne on MICHELINi inspektorid jälginud Eesti toidumaastikku viimaste aastate vältel ja Eesti liitumisega tõuseb MICHELIN Guide‘is kajastatud sihtkohtade arv 37-ni.

„Alates MICHELINi restoranigiidi ilmumahakkamisest rohkem kui 120 aastat tagasi on selle missioon püsinud muutumatuna: jagada gurmaanidele ja reisihuvilistele teavet parimate einestamispaikade kohta," ütles MICHELIN Guide‘i rahvusvaheline juht Gwendal Poullennec. "Eesti gastronoomiamaastik on paljudele küll veel üpris tundmatu, ent kannab tugevaid, põnevate mõjutustega traditsioone. Uuendusliku lähenemisega tippkokad tõlgendavad Eesti kulinaarset pärandit kõige kaasaegsemal viisil. Meil on suur rõõm jagada Eesti restoranide valikut MICHELINi restoranigiidis hea toidu austajatega kõikjal maailmas.”

Soome lahe ääres, Balti regioonis asuvas Eestis saavad kokku Skandinaavia, Kesk- ja Ida-Euroopa kultuurijooned. UNESCO maailmapärandisse kuuluv Eesti pealinn Tallinn on Põhja-Euroopa üks paremini säilinud keskaegseid linnu. Metsad ja sood katavad kolm neljandikku riigist, 2222 saart, üle 3800 km rannajoont ja arvukad järved pakuvad reisijatele suurepärast kogemust. Mitmekülgsus, käsitöötooted, kohalikud maitsed ja toiduained inspireerivad noori ja säravaid kokkasid.

Michelin Guide Estonia

"Eesti on saavutanud kauaoodatud võidu, mis toob meie toidukultuuri väga positiivselt pildile nii Euroopas kui maailmas," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. "Toidukultuuri valdkonnas on mõju kindlasti sama suur kui Oscari auhind filmimaailmas. Liitumine MICHELINi perega teeb meid rahvusvaheliselt tuntumaks, arusaadavamaks ja võrreldavamaks – ning rõhutab ka meie väärtusi ja eripära. Tipptasemel toidukultuur on üks olulisemaid põhjusi, miks kuhugi reisitakse. See on ka üks levinumatest põhjustest, miks ikka ja jälle tagasi tullakse. MICHELINiga sõlmitud lepingu mõju Eesti turismiekspordile ja mainele on pikaajaline."

Eesti restoranide valiku koostavad MICHELIN Guide´i professionaalsed ja sõltumatud inspektorid, kes annavad oma soovitused anonüümsete lõuna- ja õhtusöökide põhjal. Kõige kõrgemaks tunnustuseks on tärnid, mida on võimalik saada kuni kolm. Kui restoran tärnideni ei küüni, kuid on siiski heal tasemel, tuuakse see giidis esile ühega kahest tunnustusest: Bib Gourmand või MICHELINI roheline tärn.

MICHELIN Guide Estonia restoranide 2022. aasta täielik valik avaldatakse MICHELIN Guide'i kodulehel guide.michelin.com ja rakenduses MICHELIN Guide, mis on iOS- ja Android-seadmetele tasuta saadaval ning kus kasutajad saavad otsida restorane nende asukoha, köögi tüübi või teiste omaduste alusel.

 

MICHELIN Guide'i tunnustussüsteemi lühikirjeldus

Rohkem kui 100-aastase ajalooga MICHELIN Guide on jõudnud 37 sihtkohta neljal kontinendil. Eesti on MICHELINi pere kõige uuem liige pärast Dubaid, mis kuulutati välja 29. märtsil. Üle terve maailma soovitab MICHELIN Guide kokku rohkem kui 15 000 restorani, mida MICHELINi inspektorid peavad parimaks ja millest parimaid kulinaarseid kogemusi pakkuvad tärniga restoranid moodustavad umbes viiendiku.

Restoranide valik avaldatakse kord aastas. Parimat toitu tähistavaks kõrgeimaks tunnustuseks on tärn ja neid on võimalik restoranil saada kokku kuni kolm. Valik sisaldab veel kahte tunnustust, kokkuvõtlikult on tunnustussüsteem järgmine:

  • Kolm MICHELINi Tärni: erakordne köök, mis on väärt eraldi reisi! Need moodustavad kogu maailma valikust vaid 0,9%;
  • Kaks MICHELINi Tärni: suurepärane kokakunst, väärt reisiplaanis muudatuste tegemiseks! Need moodustavad kogu maailma valikust 3,2%;
  • Üks MICHELINi Tärn: kõrge kvaliteediga kokakunst, väärt külastamist! Need moodustavad kogu maailma valikust 17,4%;
  • Bib Gourmand: parim hinna ja kvaliteedi suhe, väga hea toit heade hindadega;
  • MICHELINi roheline Tärn: restoranid, mis on pühendunud jätkusuutlikule gastronoomiale.

Valik ja tunnustamine põhinevad inspektorite sõltumatutel hinnangutel, mida antakse igal aastal eesmärgiga jagada toidusõpradega kõige usaldusväärsemaid ja asjakohasemaid soovitusi. Seetõttu igal aastal võidakse olenevalt inspektorite elamusest restorane restoranigiidi lisada, valikus kõrgemale kohale seada või valikust sootuks eemaldada.

MICHELINI inspektorid on alati anonüümsed, nad ei tutvusta end restoranile ja maksavad toidu eest ise. Nad säilitavad väljaspool oma tööd anonüümsuse ja sõltumatuse.

Lõplik valik on mitmete inspektorite korduvate külastuste tulemus ja põhineb viiel kriteeriumil:

  • Koostisosade kvaliteet
  • Kokakunsti meisterlikkus
  • Maitsete harmoonia
  • Koka isiksuse väljendumine läbi kohaliku köögi
  • Järjepidevus nii ajas kui ka kogu menüüs

MICHELIN Guide'i ajaloost

Kõik sai alguse 1889. aastal Prantsuse väikelinnas Clermont-Ferrandis, kus vennad André ja Édouard Michelin asutasid oma maailmakuulsa rehvifirma (www.michelin.com). Selle ajendiks oli visioon Prantsuse autotööstusest ajal, mil riigis sõitis ringi veel vähem kui 3000 autot.

Autojuhtide abistamiseks ning rehvi- ja automüügi edendamiseks otsustasid vennad Michelinid anda 1900. aastal välja väikese punase teejuhi, mis sisaldas praktilist teavet selle kohta, kuidas vahetada rehve, kus autot tankida, kus kõhtu täita ja kus reisist puhata. Nähes aastakümnete jooksul pidevalt kasvavat huvi restoranide vastu, värbasid vennad inspektorite meeskonna, kelle ülesandeks oli anonüümselt restorane külastada.

1926. aastal hakati restoranidele andma tärne ja esialgu oli võimalik saada vaid üks tärn. Viis aastat hiljem võeti kasutusele kuni kolmest tähest koosnev hierarhia.

Tänu oma praktilisusele, sõltumatusele ja kõrgetele standarditele sai MICHELIN Guide'ist bestseller ja selle hinnangud on endiselt üks autoriteetsemaid allikaid sihtkoha ja restorani valimisel.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.