![Foto ja GPS-joonistus: Volker Weinlich, Wikimedia Commons](/sites/default/files/styles/max_325x325/public/2025-01/977px-Teddy_Bear_GPS_Drawing.jpg?itok=aVQ6ncZl)
Kas oled kunagi mõelnud, et oma igapäevasest jalutuskäigust või rattasõidust võiks saada tõeline kunstiteos? Just seda aitab teha GPS-kunst – loov ja kaasahaarav tegevus, kus nutitelefoni ja GPS-rakenduste abil luuakse kaardile põnevaid joonistusi ja mustreid.
GPS-kunst sündis 2000. aastal, mil USA muutis satelliitide täpsed asukohasignaalid avalikuks, kuid esimesed katsetused sellega algasid juba aasta varem.
Just samal ajal sündis geopeitus ja muud maastikul mängitavad GPS-mängud. Reisijuttude tiim on neid juba aastakümneid mänginud, GPS-kunsti küll vähem ja praegu ei leiagi arhiivist ühtki näidet millegi kaardile joonistamisest.
Mis aga teeb selle omapärase loovuse vormi tänapäevalgi populaarseks?
Esimesed sammud GPS-kunsti ajaloos
Esimene teadaolev GPS-teos loodi 1999. aastal, kui meresõitja ja kunstihuviline Reid Stowe joonistas Atlandi ookeanile 8800 kilomeetri pikkuse merikilpkonna.
Kuigi teos jäädvustati vaid logiraamatusse, sillutas see teed tuleviku GPS-kunstnikele. Aastal 2000 tegid briti kunstnikud Jeremy Wood ja Hugh Pryor programmi, mis muundas GPS-andmed pidevjooneks. Selle tehnoloogia abil loodi esimesed ametlikud GPS-jäädvustused, mis tähistasid GPS-kunsti kui unikaalse kunstivormi algust.
Tehnoloogia ja sotsiaalmeedia roll
Viimase kümne aasta jooksul on GPS-kunsti populaarsus plahvatuslikult kasvanud tänu nutitelefonidele ja rakendustele, millega on jooni kaardile vedada väga lihtne. Sellised on näiteks Strava ja Komoot, mis on liikujate seas väga levinud. Need platvormid mitte ainult ei salvesta läbitud teekondi, vaid aitavad oma loomingut jagada ka sotsiaalmeedias, inspireerides tuhandeid uusi kasutajaid katsetama GPS-kunsti.
Planeeri. Liigu. Joonista.
GPS-kunst on jagatud kolmeks lihtsaks etapiks: teekonna planeerimine kaardil, väljas liikumine ja tulemuse jagamine.
Sarnaselt tavalisele joonistamisele vajab GPS-kunstnik üksikasjalikku plaani, kus kaardi ja teede mustrid mängivad suurt rolli. Tallinnas ja teistes linnades võib teekonna planeerimise keerukus sundida kunstnikke kasutama loovust, et leida ideaalseid radu. Nii on võimalik luua pikseldatud kujundeid, tekstilõike ja isegi keerukaid loomapilte.
Eesti GPS-kunsti tipphetked
Eestis on GPS-kunsti harrastatud mitmel põneval viisil. 2024. aasta veebruaris osales näiteks 40 inimest ja koer jalutuskäigul, millega joonistati kaardile Eesti kontuur. See traditsioon algas juba 2016. aastal ning on kasvanud iga aastaga, selgi aastal saab ligi 25-kilomeetrise matkaga ühineda vabariigi aastapäeva hommikul.
Tallinnast ja Orissaarest pärit avatud GPS-radade kaardilt leiab aga mitmeid teekondi, mida igaüks saab ise ära proovida. Ka mõnedes nutikellades on joonistused, mida saab joostes järgida, näiteks Tallinnas Kadriorus ja Helsingi kesklinnas.
GPS-kunst võimaldab kaasa lükata ka kogukondlikke projekte. Koolid, spordiklubid ja isegi ettevõtted on korraldanud GPS-kunsti väljakutseid. Tele2 pani näiteks osalejad joonistama erinevaid kujundeid, samas kui spordivõistluste korraldajad on lisanud rajakaardile mõne looma või sümboli, mis toob osalejatele lisamotivatsiooni teekonna läbimiseks.
Ülemaailmsed inspiratsioonid
Eestis on GPS-kunstil oma koduleht, kuid ka rahvusvaheliselt on GPS-kunst võtnud mitmeid loomingulisi vorme.
Saksamaal Braunschweigis joonistas Volker Weinlich 60-kilomeetrise rattateekonna abil kaardile hiiglasliku kaisukaru (avapildil). Jaapanis ja USAs on loodud ulatuslikke tekste ning keerukaid mustreid, kasutades linnade teedevõrgustikke.
GPS-kunsti järgmine samm
Eestis on 2025. aasta veebruaris taas võimalus osaleda rahvuslikus GPS-kunstiprojektis, kus kaardile joonistatakse Eesti kontuur. Matk algab Tallinnas Vabaduse platsilt kell 10.30 ja pakub suurepärast võimalust ühendada liikumine ja loovus.
Olgu eesmärgiks sportimine, kunstiteos või lihtsalt sotsiaalmeedias sõprade inspireerimine – GPS-kunst on kõigile ja aitab läbida pikki vahemaid motiveeritult, ilma et märkaksid liiga palju neid pikki kilomeetreid, mis joonistamiseks kuluvad. Kas oled valmis proovima?