Tallink Grupi Tallinna-Stockholmi liinil kurseeriv reisilaev Baltic Queen käis septembri algul Soomes Naantali laevatehases korralises hoolduses, kus lisaks erinevatele kere- ja sisetöödele viidi laeval läbi ka erinevaid tehnoloogilisi ja keskkonnasäästlikke uuendusi.
Üheks suuremaks tehniliseks uuenduseks oli laeva sõukruvide labade vahetus uuenduslikumate muudetud vormiga sõukruvi labade vastu, mille eesmärgiks on laeva käiturite efektiivsuse tõstmine vastavalt laeva opereerimisvajadustele. Sel moel on võimalik vähendada kütusekulu ja ka laeva heitmeid.
Lisaks näitavad tänased mõõtmised, et tehniliste uuenduste tulemusena õnnestus vähendada ka laeva poolt tekitatavat allveemüra.
Kui laeva kütusekulu vähenemine näitab küll juba positiivseid esmaseid tulemusi, kuid vajab veel täpsemat täiendavat analüüsi, siis allveemüra vähenemise tulemused on ettevõttel tänaseks juba käes.
Allveemüra vähenemist sõukruvi labade vahetuse tulemusena aitas Tallink Grupil uurida TalTech, kes viis esmalt läbi laeva poolt tekitatava allveemüra mõõtmise enne laeva hooldusesse siirdumist algsete sõukruvi labadega vahemikus 30. august- 4. september 2023 ning uued mõõtmised pärast korralist hooldust ja uut vormi labadega vahemikus 15.-25. septembril 2023.
Mõõtmise tulemused näitasid, et 40 Hz detsidekaadi allikatase on uue sõukruviga 17,6 sõlme kiirusega sõites 16 ± 5 dB madalam ning et lairibaline allikatase detsidekaadides 20 Hz kuni 20 000 Hz on uue sõukruviga,17,6 sõlme kiirusega sõites 8± 5 dB madalam. See tähendab, et nüüd on madalatel sagedustel vette tekitatav helirõhk vähemalt kolm korda ja kõigil sagedustel kokku vähemalt kaks korda madalam, kui vanade sõukruvi labade puhul.
Tallink Grupi peakapteni ja HT Laevateeninduse juhi, kapten Tarvi-Carlos Tuuliku sõnul on sellised tulemused rõõmustavad ja innustavad jätkuvalt ja ka edaspidi keskkonnasäästlikke lahendusi otsima ja katsetama.
„Iga uus lahendus, mis aitab meil ettevõttena vähendada negatiivset mõju meid ümbritsevale keskkonnale on positiivne ning head tulemused innustavad meid üha järgmisi lahendusi leidma. Eriti rõõmustavad lahendused, mille positiivne mõju avaldub mitmeti, nagu Baltic Queen’i uutel sõukruvi labadel, vähendades nii kütusekulu, emissioone kui ka allveemüra üheaegselt.”
„Laevad on peamiseks pideva veealuse müra allikateks merel ning laevamüra vähendamine on oluline keskkonnaküsimus, kuna müra häirib mereimetajaid ja kalu ning võib põhjustada elupaikade halvenemist ja mereliikide populatsioonide vähenemist. Euroopa Liit tegeleb inimtekkelise veealuse müra teemaga Merestrateegia Raamdirektiivi kaudu, kus üks mere heakeskkonnaseisu tunnuseks on see, et veealune pidevmüra on tasemel, mis ei kahjusta merekeskkonda. Mitmed rahvusvahelised organisatsioonid, näiteks Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO), töötavad samuti selle nimel, et muuta laevandus võimalikult keskkonnasõbralikuks,“ sõnas Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuriinstituudi konstruktsiooni- ja vedelikumehaanika professor Aleksander Klauson.
Klausoni sõnul kinnitavad mõõtmistulemused taas, et laevade sõukruvid on peamiseks veealuse müra allikaks, sest labade pöörlemisel tekib selline nähtus nagu kavitatsioon ehk aurumullide teke vees pöörleva propelleri laba lähedal.
„Mõõtmised näitasid, et sõukruvi optimeerimisega on võimalik leevendada kavitatsiooni ja vähendada oluliselt reisilaeva veealust müra,“ lisas Klauson.
Tallinki reisilaeva Baltic Queen uue kujuga sõukruvi labad on disainitud ja toodetud Kongsberg Maritime Sweden AB poolt spetsiaalselt sellele laevatüübile arvestades laeva opereerimiseks vajaminevate kiiruste vahemikega. Uute labade kütuse- ja heitmete sääst on eeldatavasti vähemalt 14%. Juhul, kui kogutud tulemused nimetatud säästu kinnitavad ja seeläbi uute labade pilootprojekt Baltic Queenil edukaks loetakse, laiendab Tallink uuenduslike sõukruvi labade kasutust ka teistele ettevõtte laevadele.