Harju idaosa

Tallinnast ida poole jäävad Harjumaa alad.


Lühike väljasõit: kuidas sisustada pool päeva Aegviidus

Kui on aega pool päeva ja ei ole viitsimist pikalt metsa matkama minna või tahad laste/välismaalastega kiirelt ühe põike linnast välja teha, siis siin on üks võimalus - veeta pool päeva Aegviidus ilma autota.

Selleks alusta Tallinnast Aegviidu suunal ja istu mõnesse elektrirongi - neid käib nädalavahetustel ja ka nädala sees Aegviitu päris tihti. Praegu võib alustada juba ka pealelõunal - ilmad lähevad jaanuari lõpus valgemaks ning rongi pealt maha tulles on just paras aeg enne pimedat üks paarikilomeetrine metsamatk ette võtta, et pärast jaamas lõuna- või õhtusöök teha.

Sõõriksoo matkarada - jalutuskäik madude vahel

Sõõrikso loodusrada on hea laisemale või väiksemale matkajale, sest asub otse Aegviidu raudteejaama juures, kust pole rohkem kõndida kui mõnisada meetrit. Autoga saab lausa "treppi" sõita RMK Aegviidu Loodusmaja kõrvale.

Ka rada ise pole ülejõu käivalt pikk. Uus ratastoolile või lapsevankrile tehtud laudtee on 700 meetrit pikk, aga kui tahad pikemalt metsikusse turbarappa jalutada, siis tuleb teekonnaks mõni kilomeeter. Sellel pikemal lõigul on suviti ka rästikuid, mille eest hoiatavad infotahvlid.

Pikanõmme-Majakivi matkarada Jumindal: kivi nagu maja keset lodu

Pikanõmme-Majakivi rada saab alustada kahest otsast: kas Tallinna poolt tulles Kolga-Aabla poolt või sõites poolsaare Hara poolsele küljele ja alustades Virve küla lähedalt. Pikkus jääb mõlemat pidi loomulikult samaks, ca 4,5 km. Kogu kaheksakujulist rada läbides tuleb pikkuseks ca 6 km. Kulgeda saab trekkinguna ehk algus ja lõpp on ühildatav samasse kohta. Kaarti vaata loo lõpust.

Pärispea jalgsimatk - nii põhja, kui saab

Pärispea on üks kõige põhjapoolseimaid mandrikülasid Eestis. Poolsaare tipus võib matkata näiteks suvise pööripäeva paiku, kuna seal on kõige lühemad ööd mandril. Seda muidugi teoorias, sest ega silmaga ju vahet ei tee, kas öö saabub mõned minutid hiljem kui lõuna pool Eestis.

Nii sattusime meiegi Purekkari tippu mõned aastad tagasi ühele ajaloolis-öisele matkale, mis oli planeeritud päikeseloojangul algama ja päikesetõusul lõppema. Muidugi saab seda teekonda läbida ka igal muul ajal. Vaid Purekkari tippu ei pruugi iga kord kuiva jalaga pääseda, sest kõrgema veeseisu tõttu võib vahest poolsaar olla saarteks tükeldatud.

Matk Nõmmeveski-Valgejõe, joalt ülesvoolu jõe kahel kaldal külla ja tagasi

Nõmmeveskilt võib, nagu paljudest teistestki kaunitest paikadest, teele asuda kõigi nelja ilmakaare suunas. Euromatkarada jõuab Nõmmeveskile ida poolt ja läheb edasi Viru raba suunas, 2011. aasta kevadel käisime Nõmmeveskist põhja suunas ehk allavoolu ja siinkirjeldatud matkateekond läheb Valgejõe kaldaid pidi ülesvoolu ehk Valgejõe külani. Tuleb teist kallast pidi tagasi ka. Ehk siis Nõmmeveskile võib oma transpordivahendi jätta ja samasse kohta naasta.

Viru raba matkarada - nagu väike Botswana

Viru raba matkarada on ilmselt kõige tuntum Eesti rabarada, pealegi veel üsna Tallinna lähedal, kuhu hea minna, kui tekib mõte, et läheks "kuhugi rappa". Kui mõned (kümned) aastad tagasi võis öelda, et see ongi üks Tallinnale lähimaid laudteesid rabas, siis nüüd on neid ka lausa linna tekkinud (näiteks Pääsküla, mis pole küll siiski nii klassikaliselt laugaste vahel). 

Viimaste aastatega on saanud rabatee laiaks ja siledaks, nii et isegi ratastooli või lapsevankriga võib lahedalt kulgeda kuni vaatetornini. Edasi läheb tee kitsamaks.

Asu Harju idaosa teemat jälgima

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.