Kerge, kuid kena kõndimine Keila-Joa voolavatel maastikel

Keila-Joa loss.

Keila-Joal pole küll Eesti suurim, kuid väidetavalt Eesti ilusaim juga. Eks ilu on iga vaataja silmades, aga kindlasti annavad joale kenadust juurde ilus park kahel kaldal ning loss, mis on mõned aastad tagasi täiesti korda tehtud.

Reisijutud.com valis selle lühikese teekonna pargis EV100 matkaradade hulka just sellepärast, et siin on koos palju põnevat ajalugu ja loodusmaastikke. Keila jõgi on end jääaja lõppemisest saadik (ja ilmselt ka varasemast ajast) uuristanud merest alates sügavasse orgu, mis lõpeb joa kohal pangast alla langemisega. Tsaariajal rajati siiasamasse joa kõrvale nõlvale Wrangellide mõis, millest hiljem sai Volkonskite loss. Benckendorffide ajal ehitati suurejooneline mõisakeskus välja ning uue härrastemaja sisseõnnistamisel oli kohal ka Venemaa keiser Nikolai I koos abikaasaga. Legendi järgi raiuti ühe ööga keisri jaoks ka läbi metsa vaade merele.

Pargist algab euromatkarada E9, mis peaks idee järgi viima rannikut pidi katkematult Laaduga järve äärest Portugalini. See on ka esimene tükike euromatarada Eesti maastikul, mille avamisel oli kohal ka Reisijutud.com 1995. aastal. Vene sõjavägi oli militariseeritud asulast mõned aastad tagasi just lahkunud, avanesid sellised vaated:

Keila-Joa 1995.

Keila–Joa mõisapargi mändide alt kulges 15,5–kilomeetrine euromatk Pakri poolsaare suunas. Praeguseks on need rajamärgid veel vaevumärgatavad ning teekond teeb hoopis uusi pöördeid ja käänakuid, kuna eravaldused ja muutunud maastikud ei luba sama teed enam läbida.

Siin all oleva träkiga aga teeme üsna lühikese, 1,7-kilomeetrise tiiru pargis. See olgu sissejuhatuseks. 

Alustame Eesti Energia väikese hüdroelektrijaama juurest, kuhu viib vett peale taastatud betoonkanal. Väikese kaarsillakese pealt saab jõesaarekesele, kust võib vaadata juga küljelt ning edasi jalutame esimesele rippsillale. Aastaid tagasi oli see täis tabalukke, mida käisid lukustamas peamiselt vene paarid pulmatseremoonia käigus. Nüüd on lukud eemaldatud ja nende jaoks asub kahe rippsilla vahel saarekesel eraldi monumentaalteos - südamekujuline sõrestik, kuhu saab "ametlikult" oma tabaluku lukustada ning vastavalt traditsioonile võtme jõkke visata. 

Keila-Joa. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Teisel pool Keila jõge kulgeb rada kõrge kaldapealse serval, trepid viivad sälkorgudesse ja alla jõe äärde ning torujas kaarsild toob lõpuks üle jõe tagasi lossi poolele. Joa juurde algusse minnes viib teekond Keila-Joa renoveeritud mõisa taga-aeda. Mõisa saab sisse ka astuda, piletiga võib teha ringkäigu ja nädalavahetuseti on lossis kontserdid.

Keila-Joa #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Vaata kaarti suuremalt:

Asukoht

59.3952451358, 24.2962320592

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.